Wymiana okien we wspólnocie mieszkaniowej

 

Wspólnota mieszkaniowa to inaczej mówiąc nieruchomość wspólna obejmująca zarządzany przez zarząd budynek, w którego skład wchodzą lokale prywatne. Zarządzają nimi i dysponują indywidualni lokatorzy. Natomiast otwory okienne w budynku wspólnoty umieszczone są na tak zwanej granicy. Zatem w jaki sposób podejść do sprawy wymiany okien we wspólnocie mieszkaniowej biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne? W artykule zajmiemy się tą problematyką i wyjaśnimy, jak przebiega – zgodnie z aktualnymi przepisami – wymiana okien we wspólnocie mieszkaniowej.

 

Czy wspólnota wymienia okna?

Zastanawiając się nad tym czy wspólnota mieszkaniowa wymienia okna należy rozróżnić, o które elementy dokładnie chodzi. Czy mamy na myśli na przykład okna znajdujące się na klatce schodowej w nieruchomości wspólnej, na strychu, w piwnicy, suszarni budynku, czy na przykład w pomieszczeniu na rowery i wózki. Warto wiedzieć, że stolarkę okienną w tych częściach budynku wymienia wspólnota mieszkaniowa. Jak się to odbywa w praktyce? 

 

Wszelkie prace remontowe uwzględnia się przy planowaniu budżetu obiektu na dany, bieżący rok. Jednak każdorazowo członkowie wspólnoty mają wpływ na decyzję o przeprowadzeniu remontów w danym roku. Odbywa się to poprzez głosowanie lub zgłaszanie swoich uwag.

Wymiana stolarki okiennej we wspólnocie mieszkaniowej w ogólnodostępnych częściach budynku jest finansowana i zlecana przez wybrane organy wspólnoty. Natomiast w przypadku okien, które należą do poszczególnych lokali zlokalizowanych we wspólnocie mieszkaniowej, czyli w mieszkaniach prywatnych, decyzja o wymianie okien należy do wyłącznej decyzji właściciela lokalu czy mieszkania. To właśnie właściciel lokalu czy mieszkania osobiście ponosi koszty wymiany okien. Wymiana okien w bloku leży więc po stronie właściciela lokalu. W tym przypadku to on może samodzielnie wybrać konkretny model okna, który chce mieć zamontowany w swoim mieszkaniu. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że ta wolność nie jest nieograniczona. 

 

Warto wiedzieć, że wspólnoty mieszkaniowe najczęściej ustalają swoje własne zasady, które dotyczą określonych obszarów w budynku. Jednak, co ważne, zasady te nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami ogólnymi. Zgodnie z powyższym, właściciel lokalu ma wolny wybór, jeśli chodzi o wymianę okien w swoim własnym mieszkaniu, do którego posiada prawo własności.  Może on dokonać samodzielnego wyboru pod względem modelu, ceny, producenta czy też materiału, z jakiego okna są wykonane. Jednak wybrana przez niego stolarka okienna musi być zgodna z ogólnym wyglądem całego budynku. Zatem wybrane przez właściciela prywatnego okna muszą mieć taki sam wymiar, kształt i kolor jak reszta okien w budynku oraz nie mogą kolidować w wyglądzie elewacji budynku. Jeśli inwestor będzie trzymał się wyżej wymienionych zasad, nie musi mieć pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej na wymianę okien w swoim mieszkaniu. Nie jest również zobowiązany do zgłoszenia wymiany okien w swoim lokalu do nadzoru budowlanego czy innych instytucji. Jeśli jednak właściciel nie będzie trzymał się wymienionych ustaleń i zasad, może otrzymać karę za wstawienie okna bez pozwolenia, jeśli oczywiście takie było wymagane.

 

Kto płaci za wymianę okien we wspólnocie?

Bywa, że wspólnota mieszkaniowa refunduje lub dofinansowuje  wymianę okien w mieszkaniach właścicieli prywatnych. Warto wiedzieć, że najczęściej fundusze służące opłaceniu prac polegających na wymianie okien w mieszkaniach osób prywatnych pochodzą ze środków funduszu remontowego. Jak zatem odbywa się cała procedura? Jeśli wspólnota mieszkaniowa ma dofinansować wymianę okien, wówczas konieczna jest w mieszkaniu wizyta specjalnie powołanej komisji. Wspomniana komisja ocenia i opisuje stan techniczny stolarki okiennej w mieszkaniu prywatnym. Po tej czynności wydawana jest decyzja, czy okna kwalifikują się do wymiany. Rozpoczęcie wymiany okien i koniecznych prac uzależnione jest od dostępności środków finansowych.

Właściciel lokalu (prywatny) może także wnioskować o refundację kosztów wymiany stolarki okiennej we wspólnocie mieszkaniowej, nawet jeśli samodzielnie zlecił wymianę okien. Jednak możliwość wnioskowania o środki finansowe na refundację prac najczęściej ustala się wcześniej.

 

Czy spółdzielnia mieszkaniowa dopłaca do wymiany okien?

Planując wymianę okien w mieszkaniu należącym do budynku spółdzielni mieszkaniowej warto wiedzieć o istnieniu paragrafu 35 Regulaminu rozliczenia kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania wysokości opłat za lokale, gdyż reguluje on zasady wymiany stolarki okiennej. Dofinansowanie wymiany okien w bloku jest więc możliwe. Zgodnie z wymienionym wyżej paragrafem, właściciel lokalu czy jego użytkownik może wymienić okna z dofinansowaniem części kosztów przez spółdzielnię mieszkaniową. Jak jednak uzyskać takie dofinansowanie? 

 

Przede wszystkim należy mieć czyste konto, czyli warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest niezaleganie z opłatami za mieszkanie w momencie, kiedy zgłaszamy konieczność wymiany okien, a także w okresie, w którym dofinansowanie będzie nam przyznane. Wówczas wymiana okien w bloku z dofinansowaniem będzie możliwe.

 

Co trzeba zrobić, żeby uzyskać dofinansowanie części środków na wymianę okien w bloku przez spółdzielnię mieszkaniową? Należy zgłosić pisemnie konieczność wymiany stolarki okiennej i balkonowej. Po zgłoszeniu następuje zakwalifikowanie stolarki okiennej do wymiany. Odbywa się to na podstawie sprawdzenia jej stanu przez komisję, która jednocześnie tworzy protokół potwierdzający stan stolarki. Dopiero na podstawie uzyskanego protokołu administracja spółdzielni mieszkaniowej wpisuje właściciela czy użytkownika lokalu do rejestru osób, które oczekują na wymianę okien. Każdorazowo dofinansowanie wymiany stolarki okiennej prowadzi się zgodnie z rejestrem,i do zaplanowanej na ten cel kwoty. 

 

Aby uzyskać wspomniane dofinansowanie należy rzeczywiście wymienić stolarkę okienną. Ponadto koniecznym warunkiem, jaki należy spełnić jest wybór okien wyposażonych w urządzenia nawiewne. Owe urządzenia nawiewne muszą spełniać wymogi Polskiej Normy PN-83/B – 03-430  “Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania” oraz zmiany do Polskiej Normy PN-83/b – 03430/AZ3: 200.

 

Zgodnie z powyższym, nawiewniki muszą być zamontowane w górnej części okna, a konkretnie w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej lub w otworze okiennym. Ponadto wspomniane nawiewniki muszą posiadać aktualną aprobatę techniczną. To ona odpowiada za potwierdzenie zgodności parametrów urządzenia z wymogami określonymi w Polskiej Normie.  Ważne jest także, aby podziały okien oraz ich kolorystyka były zgodne z elewacją budynku. Innymi słowy nie należy ingerować w ogólny wygląd elewacji budynku.

Po zamontowaniu okien właściciel lokalu składa w spółdzielni pismo, w którym ubiega się o dofinansowanie wymiany stolarki okiennej. Do tego pisma dołącza także kopie faktury.

Dofinansowanie do wymiany okien jest ustalane na podstawie ryczałtowej stawki za metr kwadratowy powierzchni stolarki. Warto również wiedzieć, że na stolarkę okienną można uzyskać dofinansowanie ze spółdzielni co 20 lat.

 

Czy jest dofinansowanie na wymianę okien w bloku?

Właściciele mieszkań prywatnych w bloku także mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej. Istnieje dofinansowanie na wymianę okien w bloku, w tym przypadku należy skorzystać z programu Ciepłe Mieszkanie. Program ten umożliwia uzyskanie dopłaty w wysokości 17 500 zł. Należy jednak wiedzieć, że środki ze wspomnianego programu nie trafiają do właściciela lokalu bezpośrednio, a są kierowane do zarządu gminy. Jeśli chcemy uzyskać środki na wymianę okien w bloku, należy ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji w gminie. 

Jak wynika z powyższego, także właściciele prywatni mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany stolarki okiennej w bloku. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami na 2024 r., by móc skorzystać z przeznaczonych na ten cel środków finansowych i częściowo odciążyć domowy budżet. Każdy remont niesie ze sobą konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych, które można obniżyć, przykładowo, korzystając z dostępnych programów rządowych.