Montaż klimatyzacji w bloku bez zgody wspólnoty – czy jest możliwy?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Montaż klimatyzatora w bloku jest w ostatnich latach, kiedy latem temperatura sięga ponad 30 kresek powyżej zera, coraz częściej poruszanym tematem. Zwłaszcza balkon jest miejscem, gdzie chcemy zamontować jednostkę do chłodzenia pomieszczenia, w którym żyjemy. Inwestycja w montaż klimatyzacji w bloku wiąże się jednak z uzyskaniem zgody wspólnoty mieszkaniowej lub administratora budynku. W artykule odpowiemy na pytanie brzmiące – montaż klimatyzacji w bloku bez zgody wspólnoty czy jest możliwy? Czy instalacja urządzenia chłodniczego wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej?

Czy wspólnota mieszkaniowa może zabronić montażu klimatyzacji?

Bywa, że niektórzy właściciele mieszkań decydują się na montaż klimatyzatora bez uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Taka sytuacja zdarza się coraz częściej. Powodem takiego niezgodnego z prawem działania jest często niewiedza lub zwyczajnie – brak świadomości na temat konieczności uzyskania zezwolenia, a także przeświadczenie, że klimatyzator będzie tylko do użytku właścicieli lokalu. Jednak właściciel mieszkania – o czym wiele osób nie wie – pomimo własności nieruchomości, nie ma pełnej swobody, jeśli chodzi o zmiany i inwestycje prowadzone na przykład na balkonie swojego mieszkania. Jasno należy stwierdzić, że montaż klimatyzacji w bloku wymaga pozwolenia wspólnoty. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o balkon. Na wszelkiego rodzaju zmiany, które w jakikolwiek sposób naruszają wygląd budynku lub jego konstrukcję, właściciel mieszkania, chcący wykonać montaż klimatyzacji w bloku, musi mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej w nieruchomości wspólnej. Zgoda na zmiany dotyczy ścian i elewacji budynku mieszkalnego, balustrad czy zadaszenia. Jak wynika z powyższego, wspólnota mieszkaniowa może wstrzymać montaż klimatyzacji z podwieszeniem jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, w tym na przykład w obrębie balkonu inwestora. Zatem, jak wynika z powyższego, montaż klimatyzacji na balkonie także wymaga uzyskania zgody wspólnoty.

Czy trzeba mieć zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?

Na montaż klimatyzacji w bloku trzeba mieć pozwolenie. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, wspólnota mieszkaniowa zazwyczaj przystępuje do podjęcia uchwały, która reguluje sprawę montażu klimatyzacji na balkonie właściciela mieszkania usytuowanego we wspólnocie. Na jej podstawie rozpatruje wnioski członków wspólnoty o pozwolenie na przeprowadzenie instalacji klimatyzacji, tj, na montaż klimatyzacji. W przypadku chęci zamontowania klimatyzacji na balkonie, wskazuje się konkretną część balkonu, gdzie możliwy jest montaż klimatyzacji. Jest nią przede wszystkim takie miejsce, w którym nie dojdzie do uszkodzenia elewacji budynku.

Należy też wybrać atestowane urządzenie emitujące poziom hałasu na poziomie 55 dB w dzień i 45 dB w nocy – są to dopuszczalne wartości poziomu dźwięku. Wskazane wartości poziomu hałasu reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Hałas emitowany przez urządzenie nie może być uciążliwy i przeszkadzać innym właścicielom lokali położonych w danej nieruchomości.

Istotny jest również sposób montażu urządzenia. Klimatyzacja w bloku powinna być zamontowana na specjalnych podporach tłumiących drgania, a otwory montażowe wykonane w ścianie muszą być zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową i przeciwtermiczną. Ważne w procesie montażu są także wypoziomowane gumowe podkłady antywibracyjne. Kolejną sprawą, którą należy rozwiązać, jest też odprowadzanie skroplin z urządzenia. Skraplająca się woda nie może zalewać ani elewacji budynku, ani posadzki balkonu. Warto też mieć świadomość, że wspólnota mieszkaniowa określa zasady, według których za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowo zamontowanej klimatyzacji, tj. jednostki zewnętrznej odpowiada sam właściciel mieszkania we wspólnocie.

Biorąc pod uwagę powyższe, istotne jest uzyskanie pozwolenia na montaż klimatyzacji. Zwykle na pisemny wniosek właściciela mieszkania wspólnota wydaje zgodę na zainstalowanie klimatyzatora na elewacji, czy na przykład klimatyzacji na balkonie. Zasady korzystania z nieruchomości wspólnej wymagają, by inwestor podał dane dotyczące sprzętu, który chce zamontować. Informacjami, które trzeba podać przed montażem klimatyzacji są: producent urządzenia, model, typ sprzętu i atesty, a także waga, wymiary i moc. Ponadto trzeba podać poziom hałasu, jaki będzie emitowało urządzenie. Koniecznie należy również wskazać miejsce montażu klimatyzatora.

Co ważne, na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora potrzebne są zgody sąsiadów. W przypadku, gdy nie załatwimy zgody na montaż oraz wszystkich formalności, tj. nie uzyskamy zgody wspólnoty na – przykładowo – montaż klimatyzatora na balkonie czy na ścianie budynku, owa wspólnota może ubiegać się o odszkodowanie lub skierować wniosek do sądu przeciwko inwestorowi. W konsekwencji możemy być zmuszeni do demontażu klimatyzacji. Zatem warto mieć świadomość, że potrzebna jest zgoda wspólnoty na montaż jednostki zewnętrznej.

Czy w mieszkaniu w bloku można założyć klimatyzację?

Właściciel lokalu w bloku, który jest administrowany przez wspólnotę, musi wnioskować o zgodę na montaż klimatyzatora w mieszkaniu. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, gdy klimatyzator i instalacja stanowi tak zwaną część nieruchomości wspólnej. Chodzi zwłaszcza o dach budynku, elewację domu i kominy. Dzieje się tak, ponieważ to co dla nas jest poprawą funkcjonalności mieszkania, dla innych mieszkańców wspólnoty może być po prostu przeszkadzającym w spokojnym życiu elementem. Dlatego wszelka ingerencja w te części nieruchomości wymaga zgody wspólnoty.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku, gdy posiadamy mieszkanie w bloku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli chcemy zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji budynku, będzie to potraktowane jako ingerencja w administrowany budynek. W takim przypadku także konieczne jest uzyskanie zgody dotyczącej montażu klimatyzatora.

W sytuacji, gdy mieszkanie znajduje się w bloku w spółdzielni mieszkaniowej, trzeba się upewnić, że montaż klimatyzatora w miejscu, które nas interesuje, jest w ogóle możliwy. A następnie – jeśli miejsce nadaje się na montaż klimatyzacji, trzeba uzyskać zgodę administratora budynku. W przypadku spółdzielni wnioski składa się w działach technicznych tej instytucji. Także i tu trzeba podać niezbędne parametry zwyczajowo udostępniane przy montażu klimatyzatorów, tj. wymiary urządzenia i wybrane miejsce montażu. Ponadto głośność pracy klimatyzatora (tu trzeba wziąć pod uwagę dopuszczalne normy hałasu czy poziom emitowanego hałasu) i sposób na odprowadzanie skroplin. Co ważne, przeprowadzone prace muszą być niezwłocznie zgłoszone do Działu Technicznego, którego pracownicy przygotują protokół odbioru przeprowadzonych prac. Zatem podsumowując wszystkie wskazówki, jak zorganizować montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Chcąc cieszyć się chłodem w lokalu umiejscowionym w bloku, o czym obecnie marzy coraz więcej osób, trzeba:

  • złożyć pisemną prośbę do działu technicznego spółdzielni mieszkaniowej o wydanie pozwolenia na montaż klimatyzacji na balkonie lub elewacji bloku,
  • dołączyć rysunek z wyznaczonym miejscem montażu klimatyzacji,
  • określić wielkość klimatyzatora, który chcemy zawiesić lub postawić w wybranym miejscu nieruchomości.

Złożony wniosek będzie przeanalizowany pod względem uciążliwości dla pozostałych mieszkańców bloku oraz w zakresie tego, czy spełnia konieczne warunki – dotyczą one głośności sprzętu, inaczej – poziomu hałasu, jaki emituje jednostka zewnętrzna i skraplania wody. Po analizie wniosku, w ciągu kilku dni, nastąpi wydanie zgody lub jej braku na montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku.

Czy spółdzielnia może zakazać klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji w bloku wymaga uzyskania zgody od administratora budynku. Instalacja klimatyzacji jest  ingerencją w budynek, dlatego jeśli mieszkanie jest usytuowane w budynku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej, trzeba mieć jej zgodę na montaż urządzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółdzielnia może zakazać montażu klimatyzacji w mieszkaniu. Najczęściej dzieje się tak w kamienicach zabytkowych chronionych przez konserwatora zabytków. Ponadto nierzadko lokatorzy nie uzyskują zgody na montaż klimatyzacji na elewacji zewnętrznej, gdy blok ma świeżo odnowioną elewację. Oczywiście właściciel mieszkania ma prawo do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie montażu klimatyzacji, tj. do złożenia odwołania w tak zwanym trybie wewnątrzspółdzielczego postępowania. Może też założyć sprawę w sądzie.

Montaż klimatyzacji wymaga uzyskania zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy w oparciu o obowiązujące procedury, złożyć w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej wniosek o udzielenie zezwolenia na montaż klimatyzacji. Warto mieć przy tym świadomość, że montując klimatyzację samowolnie, narażamy się na konsekwencje prawne i przymus demontażu urządzenia z części nieruchomości wspólnej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]