Cisza nocna obowiązuje każdego mieszkańca bloku wielorodzinnego czy domku jednorodzinnego i to bez względu na to, czy mieszkamy w mieście czy na wsi. To właśnie zakłócanie ciszy nocnej jest najczęstszym powodem interwencji służb porządkowych nocą. W artykule wyjaśnimy, czym jest wspomniana cisza nocna oraz kiedy, tj. w jakich godzinach bezwzględnie trzeba przestrzegać ciszy nocnej. Z artykułu dowiecie się, o której jest cisza nocna. Omówimy również przepisy prawa regulujące zakłócanie ciszy nocnej, a także gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej, żeby skutecznie pozbyć się problemu z nadmiernie hałasującym sąsiadem.
Czym jest zakłócanie ciszy nocnej?
Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? By móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym cisza nocna oraz co to jest zakłócanie ciszy nocnej. Pojęcie ciszy nocnej nie jest zdefiniowane w kodeksie wykroczeń, a zakłócanie ciszy nocnej nie jest w Polsce uznawane za wykroczenie czy też przestępstwo. I choć cisza nocna jest w naszym kraju wyłącznie pojęciem zwyczajowym, to nie można jej bezkarnie zakłócać. Nie można też – bez konsekwencji – hałasować w nocy. Pomimo tego, że kodeks nie zawiera pojęcia ciszy nocnej, w takich przypadkach stosuje się inne regulacje. Przykładowo, jest nim art. 51 par. 1 tegoż kodeksu. Stanowi on, iż karze aresztu podlega osoba, która krzykiem, hałasem, alarmem lub każdym innym wybrykiem zakłóca porządek publiczny i spokój oraz spoczynek nocny. Artykuł ten odnosi się również do zachowania wywołującego zgorszenie w miejscu publicznym. Należy wiedzieć, iż wymienione zachowania podlegają karze aresztu, a także ograniczeniu wolności czy grzywny. Warto również mieć świadomość, że przytoczony wyżej przepis dotyczy zakłócania ciszy i zakłócania spokoju bez względu na porę. Innymi słowy, niemal każde zakłócenie spokoju czy też zachowanie, które odbiega od społecznej normy, można uznać na zakłócanie spokoju. Ponadto zakłócanie spokoju w tym znaczeniu to zachowania, które wzbudzają niepokój, ingerują w ustalony porządek czy normy społeczne. Warto przy tym wiedzieć, że zakłócanie ciszy w dzień jest traktowane na równi do zakłócania ciszy nocnej. Oba są wykroczeniami. I choć ustawa nie normuje godzin od 22 do 6 rano jako godzin spoczynku nocnego, to sądy respektują w tym zakresie zapisy prawa zwyczajowego.
Należy przy tym wiedzieć, że spokój można zakłócić poprzez krzyki, hałas, alarm, itp. Ponadto imprezy, zwłaszcza nocne, zakłócanie ciszy podczas dnia, a także zbyt głośne słuchanie muzyki czy prace remontowe mogą być powodem interwencji policji. Wszystkie wymienione naruszają prawo do odpoczynku.
W bloku wielorodzinnym godziny, w których obowiązuje cisza nocna określają zapisy regulaminu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Wspomniany regulamin obowiązuje wszystkich lokatorów budynku. Od której godziny jest cisza nocna? Czy co zrobić, gdy sąsiedzi hałasują w nocy? Jak pisaliśmy, przyjęty jest czas trwania ciszy nocnej. Zgodnie z nim, cisza nocna trwa i obowiązuje pomiędzy 22:00 a 6:00 rano. Należy zatem zapamiętać, że w tych godzinach obowiązuje cisza nocna. Warto jednak wiedzieć, że regulamin wspólnoty może określić inne godziny jako te, w których obowiązuje cisza nocna. Wspólnota ma prawo – w sytuacji systematycznego zakłócania ciszy nocnej przez lokatora – skorzystać z art. 16 Ustawy o własności lokali. Przepis ten stosuje się, gdy zarówno interwencja policji, jak i nałożony mandat nie skutkują.
Natomiast ciszę nocną obowiązującą w bloku czy budynku wielorodzinnym ustala się przepisami wewnętrznymi danej wspólnoty. Tego rodzaju regulaminy obowiązują również w akademikach czy hotelach. Zgodnie z ich zapisami, nie tylko godziny, ale i sam poziom hałasu są ściśle ustalone. Wspomniany wyżej poziom hałasu nie powinien przekraczać 50-60 decybeli dla bezproblemowego współżycia w budynku wielorodzinnym. Jeśli wykracza poza tę granicę, jest to już zakłócanie i zagłuszanie ciszy nocnej. W takiej sytuacji można wezwać policję i zgłosić zakłócanie spokoju przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom.
Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego – także właściciele nieruchomości położonych na wsi nie są bezkarni (jego zapisy dotyczą też właścicieli domów). Również oni muszą się powstrzymać od wszelkich działań zakłócających ciszę nocną, które przeszkadzają w korzystaniu z sąsiednich nieruchomości. W tej sytuacji nadmierny hałas i głośne zachowanie w dzień czy w nocy mogą być przyczyną wezwania policji.
Jak się zachować, jeśli sąsiad zakłóca ciszę nocną? Co zrobić, gdy mamy do czynienia z zakłócaniem ciszy nocnej w bloku? Zawsze pierwszym krokiem – jeśli zastanawiamy się co zrobić, gdy sąsiedzi hałasują w nocy – powinno być kulturalne zwrócenie uwagi sąsiadowi oraz prośba o uciszenie w godzinach trwania ciszy nocnej. Jednak musimy być przygotowani na to, że nasza prośba nie poskutkuje i uciążliwy sąsiad nie zmieni swojego zachowania. Wówczas, jeśli wystosowana prośba nie przyniesie oczekiwanych efektów, kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprawy na policję. Także straż miejska zajmuje się tego rodzaju sprawami, zatem i straży miejskiej można zgłaszać nadmierny hałas w nocy. Dobrze jest wiedzieć, że wspomniane zgłoszenie można zrobić pisemnie lub telefonicznie. Najczęściej interwencja policji kończy się upomnieniem głośnego sąsiada. Szczególnie, jeśli wspomniane naruszenie i zakłócenie ciszy nocnej zdarzyło się sąsiadowi pierwszy raz. Natomiast w sytuacji, kiedy sąsiad jest stale uciążliwy i wciąż łamie zasady ciszy nocnej, albo gdy nie podporządkowuje się do wcześniejszych upomnień policji, wówczas wspomniana policja może wystawić mandat czy też skierować sprawę do sądu. Należy podkreślić, że także odmowa przyjęcia mandatu będzie skutkować skierowaniem sprawy do sądu. Przy czym każdą sprawę sąd zawsze traktuje indywidualnie.
Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej? Zgodnie z obowiązującym kodeksem wykroczeń, na osobę zakłócającą ciszę nocną można nałożyć karę grzywny lub areszt, stosuje się nawet ograniczenie wolności. Jeśli sąd zasądza karę grzywny, najczęściej jest ona w kwocie mandatu policyjnego, jednak powiększona o koszty sądowe. Warto także mieć świadomość, zwłaszcza mieszkając w bloku, iż każde zakłócenia ciszy nocnej w bloku można zgłosić na policję oraz do władz spółdzielni mieszkaniowej czy też do zarządcy nieruchomości należącej do wspólnoty. Warto również wiedzieć, że na podstawie art. 16 ustawy o własności, uciążliwego lokatora, który zakłóca hałasem spoczynek nocny można nawet eksmitować z nieruchomości wspólnej (dzieje się tak również wtedy, gdy właściciel lokalu zalega długotrwale z opłatami za lokal).
Dobrze jest mieć na względzie, że jeśli planujemy remont i związane z nim głośne ponad miarę prace budowlano-remontowe, imprezę okolicznościową lub inne głośne wydarzenie w swoim mieszkaniu, które mogą zakłócić ciszę nocną sąsiadów, warto wcześniej z nimi o tym porozmawiać. Warto uprzedzić współlokatorów o tym, że w naszym mieszkaniu lub lokalu, przez określony czas i w pewnych godzinach, będzie głośno. Jak jeszcze poinformować sąsiadów? Można również wywiesić na tablicy ogłoszeniowej w bloku informację o planowanym zdarzeniu i jeszcze przed nim przeprosić sąsiadów za ewentualny hałas. Jeśli nie uprzykrzamy sąsiadom nagminnie życia, z pewnością zrozumieją planowany remont mieszkania czy imprezę okolicznościową i nie zgłoszą do władz spółdzielni mieszkaniowej czy na policję głośnego zdarzenia w bloku. Jednak tylko pod warunkiem, że tego typu zdarzenia nie odbywają się u nas nagminnie.
Warto podkreślić w tym miejscu, że zakłócanie ciszy nocnej jest w Polsce jedynie pojęciem prawa zwyczajowego. Absolutnie nie wolno jednak go łamać. Należy kierować się zasadą, że przecież każdemu lokatorowi przysługuje prawo do odpoczynku. Jeśli sąsiedzi wezwą policję, ta może nałożyć mandat karząc uciążliwego sąsiada, może też zgłosić sprawę do sądu.
Czy można anonimowo zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?
Często lokatorzy bloku zastanawiają się, gdzie zgłosić zakłócanie spokoju? Chcąc przywrócić porządek i spokój w nocy, sprawę nadmiernego hałasu można, a nawet należy zgłosić na policję lub do straży miejskiej. To najskuteczniejsza droga na uzyskanie spokoju w nocy. Jak zgłosić zakłócanie spokoju? Należy wiedzieć, iż zakłócanie ciszy nocnej czy hałasy ponad przeciętna miarę można zgłosić anonimowo. Jest to ważna informacja, szczególnie jeśli nie chcemy go robić jawnie z obawy o swoje bezpieczeństwo.
Jak już pisaliśmy wcześniej, w Polsce, zakłócanie ciszy nocnej jest uznawane za wykroczenie i podlega sankcjom. Od której godziny jest cisza nocna? Cisza nocna zazwyczaj trwa od godziny 22:00 do 6:00 rano. Lokatorzy mają prawo do spokoju w tych godzinach, a naruszenie wspomnianego spokoju może być zgłaszane odpowiednim służbom. Każdy mieszkaniec, któremu przeszkadza hałas w wyniku – przykładowo – głośnej imprezy, może zgłosić zakłócenie ciszy nocnej. Ma do tego prawo.
Zatem jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Czy wiecie jak zgłosić zakłócanie spokoju? Przykładowo, można to zrobić anonimowo – zwłaszcza jeśli obawiamy się o swoje bezpieczeństwo. Zatem aby zgłosić anonimowo zakłócanie ciszy nocnej, można skorzystać z kilku ogólnodostępnych opcji:
- telefonicznie – dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do najbliższej jednostki policji. Podczas rozmowy można poprosić o zachowanie anonimowości. Ważne jest jednak, aby podać dokładny adres, gdzie dochodzi do zakłócania ciszy, oraz opisać charakter naruszenia (np. głośna muzyka, krzyki, szczekanie psa),
- listownie – można również wysłać anonimowe zgłoszenie pocztą do najbliższej jednostki policji. W zgłoszeniu należy zawrzeć jak najwięcej informacji na temat naruszenia ciszy nocnej, ale nie trzeba podawać swoich danych osobowych.
Możliwe jest również zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej online. Jeśli zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej będzie anonimowe, wówczas policja nie będzie mieć możliwości ukarania sprawców. Będzie mogła jedynie poprosić zbyt głośnych sąsiadów o to, by się ciszej zachowywali. Ponadto należy mieć świadomość, że choć anonimowość może być zachowana, dla skuteczności działania policji ważne jest, by zgłoszenie zakłócania spokoju było jak najbardziej konkretne i zawierało wystarczająco dużo informacji, aby służby mogły odpowiednio zareagować. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że zgłaszanie fałszywych informacji jest przestępstwem, dlatego ważne jest, aby robić to odpowiedzialnie.
Gdzie zadzwonić w przypadku zakłócania ciszy nocnej?
W Polsce, w przypadku zakłócania ciszy nocnej, można skontaktować się z najbliższą jednostką policji dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na numer alarmowy Policji, 997. Można również spróbować skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową lub zarządcą wspólnoty mieszkaniowej. Oni również mogą podjąć działania w celu rozwiązania problemu zakłócania ciszy nocnej.
Najczęściej, w przypadku zakłócania ciszy nocnej, osoba odpowiedzialna za nadmierny hałas może zostać ukarana mandatem karnym lub innymi sankcjami, takimi jak ostrzeżenie, pouczenie, czy nawet grzywna. Kwota mandatu może się różnić w zależności od od tego, jak poważne było naruszenie. Ponadto, w przypadku powtarzających się naruszeń, osoba odpowiedzialna może być pociągnięta do odpowiedzialności karno-administracyjnej.