Utrzymanie porządku na nieruchomości zimą – czego wspólnota może oczekiwać od zarządcy

Zarządca nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej to osoba, na której spoczywa wiele obowiązków nie tylko związanych z samym zarządem, ale również z administrowaniem daną nieruchomością, a więc utrzymaniem w należytym stanie budynku oraz przyległych do niego terenów czy ciągów komunikacyjnych, chodników oraz dachów. W znacznym stopniu charakter jego pracy determinują pory roku, zależnie zatem od kalendarza ma on różne obowiązki.

Zima to okres, kiedy obowiązków związanych z troską o nieruchomość przybywa, ponieważ śnieg i mróz powodują konieczność szczególnej troski o stan chodników, ale także dachów czy instalacji w nieruchomości. Na terenach wspólnot mieszkaniowych znajdują się również trawniki, zadrzewienia oraz klomby, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem mrozów, dużo pracy wymagają drzewa, a właściwie spadające z nich liście.

Utrzymanie nieruchomości w należytym stanie a prawo

W ustawie o utrzymaniu czystości w gminach ustawodawca zawarł przepis, iż właściciele nieruchomości muszą troszczyć się o czystość oraz porządek w należących do nich nieruchomościach.  Jak wskazują, mają oni obowiązek utrzymania porządku w zakresie uprzątnięcia błota, śniegu i lodu, a także innych zanieczyszczeń z chodników, leżących w obrębie nieruchomości, jak też bezpośrednio przy jej granicy. W przypadku nieruchomości zabudowanych wielorodzinnymi budynkami, w jakich ustanowiona została odrębna współwłasność lokali, a więc także we wspólnotach mieszkaniowych, obowiązki te obciążają zarządcę nieruchomością wspólną.

Zarządca zazwyczaj zatrudnia firmę sprzątającą, która wykonuje takie prace, a warto przy tym pamiętać, iż niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodników może nieść za sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza w sytuacji, gdy przez brak odpowiedniej dbałości o stan chodnika zimą ktoś ulegnie wypadkowi. W przepisach uregulowano także kwestie, jakich środków należy używać do posypywania chodników w celu usunięcia śniegu czy lodu oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Niebezpieczny jest także śnieg, jaki może zalegać na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej. W tym przypadku warto wiedzieć, iż kwestie zalegania śniegu reguluje prawo budowlane, nakładając na zarządcę obowiązek usuwania zalegającego śniegu, a także przeprowadzania regularnej kontroli stanu technicznego dachu, ale również całego budynku. Dlatego regularny monitoring dachu stanowi nieodzowną czynność zarządcy w czasie zimy. Trzeba ponadto usuwać sople, a także oczyszczać z nadmiaru śniegu elewację budynku.

Oczywiście zarządca nie usuwa samodzielnie śniegu z dachu, a zatrudnia do tego profesjonalną firmę usługową. Winien jednak pamiętać, by osoby, którym powierzy takie zadanie, legitymowały się odpowiednimi zaświadczeniami o braku przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokości.

Kontrola budynku przed zimą

Budynek należący do wspólnoty winien zostać przed okresem zimowym poddany kontroli. Zarządca nieruchomości winien pamiętać o sprawdzeniu systemu grzewczego, a także instalacji wentylacyjnej czy spalinowej. Kolejną instalacją, jaka wymaga skontrolowania, jest instalacja wodno-kanalizacyjna, którą należy sprawdzić pod względem szczelności oraz odpowiedniego zaizolowania, szczególnie w miejscach, które mogą być narażone na zamarznięcie. Takie przeglądy są bardzo istotne, gdyż nawet niewielkie usterki mogą stać się powodem konieczności dokonywania ogromnych napraw, jakie pociągną za sobą wielkie koszty.

Jeśli na terenie wspólnoty mieszkaniowej znajdują się zewnętrzne punkty poboru wody czy systemy nawadniające wymagają one zakręcenia zaworów odcinających, spuszczenia wody oraz pozostawienia odkręconych zaworów czerpalnych, należy także odłączyć oraz zabezpieczyć wszelkie instalacje, służące do nawadniania zieleni. O takich sprawach powinien pamiętać zarządca nieruchomości.

Za niedopełnienie obowiązków ? kary

Wszelkie zaniedbania związane z zimowym utrzymaniem nieruchomości mogą skutkować karami. Jeśli przechodzień dozna uszczerbku na zdrowiu, przewracając się na nieodśnieżonym chodniku należącym do wspólnoty mieszkaniowej, może dochodzić odszkodowania od zarządcy nieruchomości, jak też zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w przypadku trwałej utraty zdrowia, Podobnie będzie w sytuacji, kiedy dozna urazu spowodowanego przez osuwający się z dachu śnieg czy spadające sople.