Koszty ogrzewania i wody stanowią ważną pozycję w budżecie każdej polskiej rodziny. Nie ma znaczenia, czy mieszka ona w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Na wysokość ww. kosztów ma wpływ kilka czynników, spośród których na szczególną uwagę zasługuje system ich rozliczania.
Rozliczanie kosztów ciepła i wody w systemie ryczałtowym
Od kilku lat systematycznie rośnie zainteresowanie oszczędnym gospodarowaniem energią i wodą. Jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość rodzin zajmujących mieszkania w budynkach wielorodzinnych rozliczana była za zużyte ciepło i wodę według z góry ustalonej stawki za 1 m2 lub za 1 osobę, czyli w tak zwanym w systemie ryczałtowym. Ma on sporo wad, dlatego stopniowe odchodzenie od niego stało się koniecznością. Co najważniejsze, system ten nie sprzyjał oszczędzaniu. W sposób znaczący przyczyniał się do marnotrawstwa energii i wody, ponieważ uniemożliwiał rzetelne rozliczenie mediów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem stało się wyposażenie mieszkań w urządzenia ułatwiające sprawiedliwe ocenianie zużycia wody i ciepła.
Rozliczanie kosztów ciepła i wody zgodnie ze zużyciem
Rozliczanie kosztów ciepła i wody zgodnie ze zużyciem jest jednym ze sposobów efektywnego oszczędzania. Jest ono możliwe dzięki:
- ciepłomierzom ? są to profesjonalne urządzenia pozwalające na precyzyjne wyliczanie ciepła zużytego; wyposażone są one m.in. w czujniki temperatury, przetwornik przepływu mierzący oraz jednostkę przeliczającą ilość wody i różnicę temperatury zasilania oraz powrotu na ilość ciepła;
- podzielnikom kosztów ogrzewania ? to urządzenia, które ułatwiają podział kosztów ciepła zużytego przez cały budynek pomiędzy rodziny zajmujące poszczególne mieszkania; wyróżnia się dwa typy podzielników: wyparkowe (działają na zasadzie parowania dyfuzyjnego; ważnym elementem tego urządzenia są ampułki wypełnione cieczą pomiarową, która w wyniku oddawania ciepła przez grzejnik odparowuje) i elektroniczne (pomiar temperatury powierzchni grzejnika i powietrza w pomieszczeniu dokonywany jest za pomocą dwóch czujników; podstawę do naliczenia zużycia ciepła stanowi różnica temperatur);
- wodomierzom ? mierzą i rejestrują objętość przepływającej wody w instalacji, dają możliwość oszacowania uczciwej stawki za jej wykorzystanie.
Zalety systemu indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania i zużycia wody
Wprowadzenie systemu indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania i zużycia wody ciepłej i zimnej jest potrzebne do ustalenia kosztów przypadających na wszystkich użytkowników z osobna. Rozliczenie polega na podziale kosztów, proporcjonalnie do ilości zużytego ciepła lub wody, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych. System ten przeznaczony jest dla budynków wielorodzinnych. Można go wykorzystywać również do rozdziału kosztów ciepła i wody w biurowcach, budynkach magazynowych i przemysłowych, w których jest przynajmniej dwóch użytkowników.
Poprzez rozdział kosztów całkowitych w określonej proporcji do wielkości, zużycia system indywidualnego rozliczania kosztów mediów skłania użytkowników do rozsądnego gospodarowania ciepłem i wodą. Efektem tego jest zmniejszenie zużycia wody, ciepła na ogrzanie budynków i na przygotowanie ciepłej wody. System, o którym mowa, przynosi wymierne korzyści, takie jak, np. niższe opłaty za centralne ogrzewanie i wodę. Ponadto daje on możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Systemy zdalnego odczytu mediów
Systemy zdalnego odczytu ciepła i wody umożliwiają zdalne odczytywanie urządzeń pomiarowych w mieszkaniach, bez potrzeby absorbowania użytkownika. Rozwiązują problemy zamkniętych mieszkań, obiektów przemysłowych, studzienek wodomierzowych, i innych miejsc, do których dostęp jest utrudniony.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemów zdalnego odczytu:
- system, który jako medium przesyłu danych stosuje tradycyjne łącze magistralowe ? system ten stosowany jest w nowo powstających budynkach lub tam, gdzie można położyć przewód magistralowy; gwarantuje kompleksowe rozwiązania odczytu i ewidencji wskazań z urządzeń pomiarowych wyposażonych w wyjście impulsowe lub z urządzeń wyposażonych bezpośrednio w wyjście M-BUS;
- radiowa transmisja danych ? system często stosowany w istniejących już obiektach, wymaga małej ingerencji w elewacje mieszkań/budynków; niektóre z systemów radiowych pozwalają na stosowania transmiterów sygnału na odległość, nawet 4 km.