Chcąc przeprowadzić remont mieszkania warto wiedzieć, że wiele prac remontowych w mieszkaniu może być wykonanych tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i dokumentów. Niektóre z nich wymagają zgłoszenia do urzędu, uzyskania zgody spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. W artykule wyjaśnimy, kiedy właściciel nieruchomości powinien postarać się o zgodę na przeprowadzenie remontu mieszkania i jak zdobyć wspomniane zezwolenia.
Czy trzeba zgłaszać remont w bloku?
Remont mieszkania w bloku – czy trzeba zgłaszać go administracji? W artykule wyjaśniamy, kiedy zgłoszenie remontu do spółdzielni jest konieczne. Decydując się na remont mieszkania należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele prac wymaga zgłoszenia do urzędu oraz uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Kiedy planujesz remont mieszkania w bloku, takimi pracami w szczególności są te, które mogą naruszyć części wspólne czy konstrukcję całego budynku. Natomiast drobne prace remontowe nie wymagają uzyskania żadnych zgód. Trzeba jednak zapoznać się z treścią zapisów i działać na podstawie wewnętrznych regulaminów spółdzielni czy wspólnoty. Warto również mieć świadomość, że bieżące prace konserwacyjne nie wymagają od właściciela nieruchomości żadnych zgłoszeń.
Czym jest zatem remont mieszkania w bloku? Czy trzeba zgłaszać remont mieszkania do spółdzielni? Zgodnie z art. 3 pkt. 8 Ustawy Prawo Budowlane, remontem jest wykonywanie w obiekcie budowlanym robót budowlanych, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, niebędących bieżącą konserwacją. Jednocześnie polskie prawo dopuszcza stosowania wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym.
Zgodnie z art. 3 pkt. 7a przebudową są natomiast czynności, w wyniku których ulega zmiana parametrów użytkowych lub technicznych budynku, w tym na przykład zmiana funkcji użytkowych pomieszczeń w mieszkaniu. Zgodnie z tymi zapisami, wszystkie przeprowadzane prace, które ingerują w części wspólne danego budynku wymagają zgłoszenia oraz poinformowania spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych. Opisane tu, zgodne z zapisami Prawa budowlanego prace trzeba każdorazowo zgłosić przed rozpoczęciem prac remontowych we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. O wyborze odpowiedniego decyduje położenie nieruchomości przeznaczonej do remontu. Warto również mieć świadomość, że jeśli właściciel mieszkania planuje przebudowę mieszkania, a w jej wyniku ulegną zmianie parametry użytkowe lub techniczne, staje przed obliczem konieczności uzyskania pozwolenia.
Jaki remont trzeba zgłaszać do spółdzielni?
Zacznijmy od podstaw. Przed rozpoczęciem remontu należy dokładnie zapoznać się z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, na terenie której znajduje się nieruchomość. Bywa, że w ich zapisach znajduje się wzmianka o konieczności powiadomienia zarządu o planowanym remoncie mieszkania. Niektóre prace wymagają pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Jeśli zlekceważymy konieczność uzyskania stosownych zgód pomimo tego, że są one wymagane, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Możemy również otrzymać nakaz przywrócenia poprzedniego układu pomieszczeń.
W przypadku prac remontowych, właściciela mieszkania obowiązują zapisy zawarte w Prawie budowlanym. Znajduje się w nich szczegółowy wykaz prac remontowych, na które trzeba mieć zezwolenia i stosowne dokumenty. Z przepisów Prawa budowlanego dowiemy się również, kiedy wystarczające będzie samo zgłoszenie chęci wykonywania prac budowlanych do urzędu – bo i na podstawie takiego zgłoszenia będziemy mogli zrealizować swój plan remontowy. Dodatkowo, jeśli mieszkanie umiejscowione jest w zabytkowej kamienicy, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie uzyskać zgodę konserwatora zabytków na przeprowadzenie robót, co wydłuży czas trwania prac remontowych.
Jakie prace remontowe trzeba zgłaszać?
Zgodnie z Prawem budowlanym, wyróżnia się kilka rodzajów prac. Należą do nich:
- remonty,
- przebudowy,
- konserwacje.
Remont w bloku przepisy – o czym warto wiedzieć? Decydując się na przeprowadzenie zwykłego remontu czy w przypadku bieżącej konserwacji w mieszkaniu, nie musimy starać się o żadne zgody – pod warunkiem, że prace wykonujemy dla bezpieczeństwa i utrzymania dobrego stanu technicznego nieruchomości. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku planowanej przebudowy mieszkania. Podczas przebudowy nieruchomości zmianie ulegają jej parametry techniczne i użytkowe. Decydując się na przebudowę mieszkania zmieniamy układ pomieszczeń nieruchomości, wewnętrznych instalacji doprowadzających wodę lub modyfikujemy instalacje techniczne.
Zatem, jeśli w planach mamy przeprowadzenie większych robót budowlanych, tj. wyburzenie ściany w mieszkaniu lub zmianę położenia na przykład kuchenki w kuchni, należy starać się o pozwolenie na budowę. Ponadto, jeśli planujemy przykładowo połączenie ze sobą dwóch pokojów i w tym celu wyburzamy ścianę pomiędzy nimi, także konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Okazuje się przy tym, że niektóre prace i wprowadzane modyfikacje w mieszkaniu wcale nie są łatwe do zakwalifikowania. Na przykład, przeniesienie na inne miejsce kuchenki gazowej jest przebudową, a wymiana okien w mieszkaniu – tylko remontem. A jakie dokumenty potrzebne do zgłoszenia remontu? Chcąc działać zgodnie z literą prawa, należy zgłosić planowane prace do odpowiedniego urzędu poprzez złożenie wniosku zawierającego opis planowanych prac wraz z rysunkami lub szkicami poglądowymi zmian. Trzeba też dołączyć dokument poświadczający własność lokalu bądź tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Po upływie 30 dni, jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu, można w mieszkaniu rozpocząć zaplanowane prace. Jeśli jednak zgłoszone roboty okażą się przebudową, zostaniemy o tym przez urząd poinformowani. W tym przypadku konieczne będzie sporządzenie, a następnie przedstawienie projektu budowlanego wykonanego przez architekta, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Remont mieszkania rozpoczniemy dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, tj. gdy ta uzyska tzw. walor ostateczności i nikt, na przykład sąsiad nie wniesie odwołania od decyzji podjętej przez urząd.
Kiedy nie trzeba zgłaszać remontu?
Warto wiedzieć, że jeśli w zakresie planowanych przez nas prac znajduje się tylko odświeżenie mieszkania rozumiane jako malowanie ścian, wówczas nie potrzebujemy żadnej zgodny na ich przeprowadzenie. Zdecydowana większość prac wykonywanych wewnątrz lokalu oraz tych, które w żaden sposób nie wpływają na sposób funkcjonowania i nie naruszają części wspólnych budynku, nie wymaga zgłoszenia i uzyskania zezwoleń. Prace te możemy przeprowadzać bez zgody spółdzielni, czy bez pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej lub urzędu. Warto jednak mieć świadomość, że wspólnota czy spółdzielnia mogą w regulaminie wewnętrznym określić pewne ograniczenia w zakresie prac remontowych. Są nimi na przykład wygląd i rodzaj stolarki okiennej czy jej kolor – dla zachowania jednolitości kolorystycznej i spójności stylu budynku należącego do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.
Na koniec poruszymy jeszcze jedną kwestię – często słyszymy pytania o głośny remont w bloku, do której godziny może być przeprowadzany? Po pierwsze, prace powinny być wykonywane w oparciu o regulamin porządkowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Ważna jest również informacja dla sąsiadów o remoncie. Aby nie naruszać spokoju mieszkańców nieruchomości, należy przestrzegać ciszy nocnej trwającej od godziny 22.00 do 6.00 rano. A w jakich godzinach można robić remont w bloku? Najczęściej czasem wyznaczonym w regulaminie są godziny od 8.00 do 21.00.