Sprawami nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej najczęściej zajmuje się profesjonalna firma. Aby ułatwić lokatorom kontakt z przedstawicielami firmy zarządzającej budynkiem, daje się mieszkańcom dostęp do takich narzędzi, jak aplikacja ?Strefa Mieszkańca? czy zdalna książka podawcza. Dzięki nim lokatorzy mogą szybciej i łatwiej uzyskać informacje (24 godzin na dobę, siedem dni w tygodniu) na temat tego, co się dzieje z budynkiem, w którym mieszkają.
Wspólnota mieszkaniowa ? czym jest i kto ją tworzy?
W naszym kraju wspólnota mieszkaniowa, tak samo jak spółdzielnia mieszkaniowa, jest dominującą formą zarządzania nieruchomościami lokalami mieszkalnymi. Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli lokali wchodzących w skład danego budynku. Zgodnie z istniejącym prawem, może ona zaciągać zobowiązania, pozywać, być pozwana, a każdy z jej członków ma określone przywileje i obowiązki.
Właściciel mieszkania może korzystać z lokalu mieszkalnego i nieruchomości wspólnych i, w przeciwieństwie do właściciela domu jednorodzinnego, nie musi zajmować się koszeniem trawnika, nie musi zaprzątać sobie głowy myśleniem o potrzebie przeprowadzenia remontu. Z drugiej strony, lokator we wspólnocie mieszkaniowej musi pamiętać o konieczności dostosowania się do zasad obowiązujących w danej wspólnocie. Do jego najważniejszych obowiązków należy oczywiście ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem posiadanego lokalu, uczestniczenie w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, utrzymywanie lokalu w należytym stanie, przestrzeganie porządku domowego i działanie w ochronie wspólnego dobra.
Zarządca nieruchomości ? kim jest i jakie ma obowiązki
Bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć na pytanie ? kto zajmuje się sprawami związanymi z zarządzaniem nieruchomością? Otóż, w wspólnocie wybierany jest zazwyczaj zarząd jedno- lub wieloosobowy. Zarządcą najczęściej jest profesjonalna firma, które zatrudnia licencjonowanych zarządców nieruchomości lub jej właściciel. Powierzone zadania realizuje ona na podstawie umowy.
Działające obecnie na rynku firmy zarządzające nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych świadczą usługi zarządzania i administrowania nieruchomością. Na liście ich zdań jest też obsługa techniczna nieruchomości, obsługa finansowo-księgowa i obsługa prawna. Ogólnie rzecz ujmując, ich celem jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania nieruchomości zarówno od strony formalnej, jak i w zakresie codziennej opieki nad budynkiem.
Aplikacja ?Strefa Mieszkańca?
Narzędziem ułatwiającym kontaktowanie się firmy zarządzającej z mieszkańcami ? właścicielami lokali w wspólnocie może być aplikacja ?Strefa Mieszkańca?. Umożliwia ona wszystkim właścicielom czynne uczestnictwo w życiu wspólnoty mieszkaniowej. Zalogowani na niej mieszkańcy zyskują dostęp do uchwał wspólnoty, opłat, informacji dotyczących aktualnego funkcjonowania budynku i różnego rodzaju wydatków związanych z działaniami zarządcy. Dzięki aplikacji wymienione informacje są dostępne dla mieszkańców przez 24 godziny na dobę. Są one jawne i klarowne, dzięki czemu są zrozumiałe dla właścicieli lokali, którym na sercu leży stan nieruchomości, którą zamieszkują.
Zdalna dostępność do informacji dotyczących poczynań firmy ?opiekującej? się budynkiem daje możliwość sprawnego i szybkiego podejmowania decyzji i przeprowadzania spotkań zarządu wspólnoty. Za pomocą aplikacji lokatorzy mogą oddawać głosy pod uchwałami podejmowanymi przez wspólnotę mieszkaniową. Jest to również narzędzie pozwalające na monitorowanie rachunków, rozliczeń mediów. W aplikacji wszystkie dane są aktualizowane na bieżąco.
Zdalna książka podawcza
Kolejnym udogodnieniem, które w sposób zdalny pozwala na kontaktowanie się z firmą zarządzającą nieruchomością, jest zdalna książka podawcza pozwalająca na składanie dokumentów elektronicznych. Automatycznie rejestruje ona każdą wiadomość przesłaną od lokatorów do zarządcy. Odpowiedź na pismo udzielana jest w ustalonym przez zarządcę terminie, w formie pisemnej. Przesłana jest ona na aktualny adres korespondencyjny nadawcy korespondencji.
Treść wiadomości umieszczanej w zdalnej książce podawczej powinna zawierać kilka podstawowych informacji tj. imię i nazwisko osoby, od której treść korespondencji pochodzi, adres (miejscowość, nazwę ulicy, numer domu, kod pocztowy) i oczywiście przedmiot sprawy.