Osoby, które nabywają mieszkania z rynku pierwotnego, powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma prawidłowy odbiór techniczny lokalu mieszkalnego. Jest to ostatni etap, który dzieli właściciela od otrzymania kluczy do nowo zakupionej nieruchomości. Warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić zgodny z prawem techniczny odbiór mieszkania, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci wad architektonicznych i kosztownych remontów.
Odbiór mieszkania od dewelopera
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To lokale znajdujące się w nowoczesnym kompleksie budynków, nieopodal skwerów, zieleńców, a także lasów. Osoby, które nabywają mieszkanie od dewelopera, powinny mieć świadomość, że jest to lokal wymagający dokładnego sprawdzenia stanu technicznego. Działanie to powinno odbyć się jeszcze przed przekazaniem kluczy do mieszkania. Nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym wymaga nie tylko uregulowania wszystkich kwestii finansowych, ale również zadbania o odbiór mieszkania od dewelopera, zanim dana osoba wprowadzi się do swoich wymarzonych czterech kątów.
Należy dołożyć wszelkich starań, aby odbiór mieszkania był przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, jak również potwierdzał, że dane lokum odpowiada założonym wcześniej standardom budowlanym. Odbiór techniczny mieszkania jest najważniejszym etapem, który dzieli daną osobę od przeprowadzki do nowego lokum i otrzymania kluczy do swojego wymarzonego mieszkania. Jest to ostatni etap, który zazwyczaj jest pomijany bądź też bagatelizowany przez wiele osób niemających doświadczenia w tej kwestii. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, aby nie popełniać kardynalnych błędów. Czynność tę można przeprowadzić samodzielnie. Warto mieć na uwadze, że odbiór mieszkania od dewelopera jest działaniem, w trakcie którego należy dopełnić kluczowych formalności.
Jak krok po kroku wykonać odbiór mieszkania?
Wykonywane samodzielnie odbiory mieszkań wymagają dokładnego przygotowania się osoby będącej właścicielem mieszkania. Warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do tej procedury, aby nie popełnić żadnych błędów. Przy odbiorze należy posługiwać się wyłącznie faktami, co umożliwia dochodzenie swoich praw w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieścisłości. Osoby, którym brakuje wiedzy na temat odbioru mieszkania od dewelopera w postaci oceny jego stanu technicznego, mogą zasięgnąć porady u fachowca bądź też znaleźć informacje związane z tym, jak prawidłowo wykończyć lokal. Warto posługiwać się cennikiem, który obejmuje zakup i robociznę dotyczącą wykończenia mieszkania. Ponadto, odbiór techniczny mieszkania wykonany samodzielnie powinien uwzględniać dwa aspekty — jakość w standardzie deweloperskim, jak i sposób wykończenia mieszkania pod klucz. Przy odbiorze mieszkania bardzo ważne jest umówienie się z deweloperem w ciągu dnia, ponieważ światło dzienne pozwala na odkrycie wszelkich zakamuflowanych usterek i wad.
Obowiązek przeprowadzenia odbioru mieszkania w ciągu dnia leży po stronie dewelopera, który nie może odmówić, tłumacząc się, że nie ma on czasu na spotkanie się z właścicielem mieszkania deweloperskiego w godzinach pracy. Naturalne światło jest największym sprzymierzeńcem przy odbiorze mieszkania, ponieważ pozwala ono dostrzec wszystkie mankamenty lokalu mieszkalnego. Znacznie łatwiej ukryć je przy sztucznym oświetleniu, kiedy w oknach zamontowane są rolety dzień /noc czy też inne konstrukcje, powodujące zaciemnienie pomieszczeń. Przed podpisaniem protokołu odbioru należy opanować emocje i potraktować spotkanie z deweloperem jako swoistą umowę kupna-sprzedaży bardzo cennego oraz wartościowego przedmiotu.
W przypadku odbioru technicznego mieszkania od dewelopera należy skrupulatnie ocenić wszystkie elementy mieszkania. Warto zwrócić uwagę deweloperowi nawet na najdrobniejsze usterki i nie podchodzić do tego tematu lekceważąco, ponieważ zakup mieszkania od dewelopera wymaga, aby jego standard był zgodny z tym, co widnieje na zawartej umowie. Deweloper nie może wycofać się z umowy z powodu żądań naprawy. Warto wiedzieć o tym, aby móc argumentować dokonanie napraw i usunięcia usterek przy odbiorze technicznym mieszkania dokonywanym samodzielnie. Należy bardzo dokładnie przeczytać umowę i wynotować najważniejsze kwestie związane między innymi z normami budowlanymi, a także warunkami technicznymi, jakie musi spełniać dany lokal. Warto posiąść tę wiedzę, aby móc wykryć ewentualne usterki w odbieranej nieruchomości i niezwłocznie zgłosić je do poprawki deweloperowi. Osoba ta ma obowiązek przeprowadzania remontów, napraw czy usterek.
Odbiór mieszkania od dewelopera z firmą — czy warto?
Realizowane przez wielu właścicieli mieszkań od dewelopera samodzielny odbiór lokalu nierzadko nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy osoba odczuwa silne emocje i zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie sprawdzania stanu technicznego lokum pominie istotne fakty. Kolejną kwestią przemawiającą za tym, aby skorzystać z pomocy fachowców przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera, jest przede wszystkim ich specjalistyczna wiedza, a także chłodna ocena zastanej sytuacji. Zbyt duże emocje towarzyszące wizycie w nowym mieszkaniu mogą pokrzyżować nawet starannie zaplanowane sprawdzanie go pod względem technicznym. Doświadczone firmy, dokonujące kilkuset odbiorów technicznych nieruchomości w ciągu miesiąca, zatrudniają wyłącznie starannie dobranych pracowników. To wykwalifikowane osoby posiadające niezbędną wiedzę i doświadczenie nie tylko z zakresu prawa budowlanego, ale także cennika obejmującego wykończenie mieszkań, zarówno tych pod klucz, jak i w stanie deweloperskim.
Pojawienie się na odbiorze technicznym mieszkania wraz z przedstawicielem firmy zajmującej się sprawdzaniem stanu technicznego danej nieruchomości niemal od razu nobilituje właściciela lokalu mieszkalnego. Deweloper, mając przed sobą przedstawiciela firmy realizującej odbiór mieszkania w postaci inżyniera, ma świadomość, że posługuje się on wyłącznie profesjonalnymi narzędziami. Dzięki nim może sprawdzić wszystkie pomieszczenia w taki sposób, aby fachowo ocenić, czy zostały one wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa budowlanego, a także standardami wykończeniowymi. Pojawienie się na odbiorze technicznym mieszkania z firmą pozwala na działanie sprawne i metodycznie. Osoby te są fachowcami, które nie tracą niepotrzebnego czasu na wdawanie się w dyskusję z deweloperem. Nierzadko inwestorzy stosują triki i psychologiczne manipulacje, aby odwrócić uwagę właściciela nowo zakupionego mieszkania od dewelopera na bardzo istotne wady, uchybienia, usterki i inne aspekty, wymagające natychmiastowych remontów.
W trakcie jałowych dyskusji deweloper traci czas właściciela mieszkania, który nie ma już możliwości samodzielnego sprawdzenia, czy w lokalu znajdują się bardzo poważne usterki. Wykwalifikowani fachowcy, czyli firmy zajmujące się zawodowo odbiorem technicznym mieszkań, pojawiają się w wyznaczonym terminie, pod wskazanym przez klienta adresem. To fachowcy, którzy od razu przystępują do działań, nie tracąc czasu na zbędne dyskusje czy też dywagacje z deweloperem. Ich fachowa ocena każdego pomieszczenia polega na sprawdzeniu, czy jest ono zgodne z prospektem informacyjnym, a także takim dokumentem, jak plan mieszkania.
Odbiór mieszkania z fachowcem
Prawo obowiązujące w Polsce dopuszcza także odbiory mieszkań deweloperskich, przeprowadzone w asyście fachowców, którzy znają reguły prawa budowlanego. Wsparcie tych specjalistów jest nieodzowne w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w ocenie standardu nabytego lokalu mieszkalnego.
Ekspert z zakresu prawa budowlanego jest w stanie szybko i skutecznie ocenić, czy mieszkanie nie posiada ewidentnych wad oraz zakamuflowanych niedociągnięć, które powstały na etapie wykańczania czy montowania poszczególnych elementów, znajdujących się w danym lokalu mieszkalnym. Obowiązek przeprowadzania odbioru technicznego mieszkań oraz domów deweloperskich dotyczy wszystkich osób, które stały się pełnoprawnymi właścicielami tych nieruchomości. To właśnie na nich ciąży odbiór techniczny domu lub mieszkania, który należy przeprowadzić jeszcze przed uzyskaniem od danego dewelopera pozwolenia na użytkowanie lokalu mieszkalnego bądź też budynku w postaci domu.
Dokument ten wydawany jest przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jego otrzymanie gwarantuje formalne potwierdzenie zakończenia budowy konkretnej inwestycji. Warto pamiętać, że wyżej wymieniony dokument jest gwarancją tego, że budynek przeszedł wszystkie niezbędne kontrole techniczne, a przeprowadzka do mieszkania deweloperskiego nie zagraża życiu i zdrowiu osób, które stały się właścicielami lokalu i jego późniejszymi użytkownikami.
O czym jeszcze pamiętać przy odbiorze technicznym mieszkania?
Przekazanie kluczy właścicielowi jest równoznaczne z tym, że osoba ta będzie miała dużo mniejsze szanse na dochodzenie swoich praw w postaci pokrycia kosztów naprawy wykrytych później usterek i wad architektonicznych. W świetle obowiązującego prawa osoby zastanawiające się, jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera, powinny mieć świadomość, że może on być przeprowadzany, zarówno samodzielnie, jak i wraz ze specjalistą. W procesie tym udział może brać wyłącznie właściciel mieszkania.
Wielu ekspertów w dziedzinie mieszkań deweloperskich proponuje, aby przed przystąpieniem do takiej czynności, jak odbiór mieszkania na rynku pierwotnym, stworzyć sobie listę działań. To harmonogram poszczególnych prac, który należy wziąć pod uwagę. Odbiór mieszkania od dewelopera lista zadań pozwoli na ustalenie, czy popełniono wszystkich formalności, a stan odbieranej od dewelopera nieruchomości jest zgodny ze wcześniejszymi założeniami, ustaleniami i odgórnie narzuconymi kryteriami.
Z kim wykonać odbiór techniczny mieszkania?
Prawidłowo realizowany odbiór techniczny mieszkania może odbyć się samodzielnie, w asyście osoby, która posiada wiedzę z zakresu prawa budowlanego i materiałów wykończeniowych bądź też przy pomocy wynajętego do tego celu specjalisty. Może być to inżynier budowlany bądź też pracownik firmy świadczącej profesjonalne odbiory mieszkań od dewelopera. Bez względu na to, jaką osobę wybierze się do pomocy, warto zdecydować się na to rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma się wiedzy na temat prawa budowlanego.
Odbiór techniczny mieszkania, realizowany przy wsparciu dodatkowej osoby, pomaga w ujawnieniu wszystkich wad architektonicznych i nieścisłości niezgodnych z zawartą umową, prospektem informacyjnym czy planem mieszkania. Wsparcie osoby, która pojawia się wraz z nowym właścicielem mieszkania od dewelopera, jest nieodzowne, kiedy pragnie się szybko i skutecznie zweryfikować, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich zadań w sposób właściwy. W towarzystwie zaprzyjaźnionego budowlańca, inspektora budowlanego czy też inżyniera z zakresu budownictwa można odkryć znacznie więcej usterek.
Należy pamiętać, że mieszkania od dewelopera rzadko są wolne od wad architektonicznych czy też zakamuflowanych niedociągnięć pod względem budowlanym. Mogą one dotyczyć nie tylko instalacji, ale również nieprawidłowo zamontowanych gniazdek elektrycznych czy też multimediów. Osoba nieposiadająca żadnej wiedzy z zakresu budownictwa nie jest w stanie ocenić czy rodzaj wykonanych prac i zastosowanych materiałów jest adekwatny do tego, co deklarował deweloper w zawartej umowie, w przedstawionym prospekcie informacyjnym, a także w planie mieszkania i rzucie.
Według jakich norm sprawdzamy mieszkanie?
W internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, co sprawdzać przy odbiorze mieszkania. W wyszukiwarkach internetowych można wpisać frazę — odbiór mieszkania, na co zwrócić uwagę. Podane tam informacje mogą być wskazówką, na co zwracać uwagę przy wszczęciu tej procedury. Odbiory mieszkań mogą być wykonywane samodzielnie, jak i przy pomocy specjalistów. Należy pamiętać, że każdy odbiór techniczny jest czynnością wymagającą jej potwierdzenia na piśmie. Zaniechanie tego może skutkować poważnymi konsekwencjami.
W praktyce odbiór techniczny jest doskonałym momentem na to, aby zgłosić deweloperowi wszelkiego typu uwagi nieprawidłowości w przypadku, gdy wykryje się je w trakcie oględzin mieszkania. Podczas odbioru technicznego lokalu należy zwrócić uwagę na każdy detal. Wszystkie wyżej wymienione normy reguluje ustawa deweloperska. To ona jest głównym dokumentem, który reguluje odbiory mieszkań deweloperskich w Polsce.
Należy zwrócić uwagę na czas podpisania umowy z deweloperem. Jeśli dokument ten zostanie zawarty legalnie, dopiero po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku, odbiór techniczny mieszkania w świetle przepisów prawa nie jest obowiązkowy. Może on wynikać z indywidualnych ustaleń, które przeprowadzane są z inwestorem. Wówczas termin odbioru mieszkania można uzgodnić z deweloperem. Czynność ta nie jest obowiązkowa, dlatego też wiele osób pomija ten fakt, działając na swoją szkodę.
Odbiór techniczny mieszkania — aspekty prawne
Należy pamiętać, że w mieszkaniu od dewelopera, mogą pojawić się różnego typu wady. Ich przeoczenie wiąże się z ogromnym ryzykiem poniesienia strat finansowych, związanych z koniecznością wykonania dodatkowych remontów, prac naprawczych, a także przeróbek budowlanych. Działanie to jest czasochłonne, kosztowne i przede wszystkim stresujące dla właściciela mieszkania do dewelopera. Z uwagi na to odbiory techniczne mieszkań powinny być realizowane w taki sposób, aby móc ocenić wszystkie czynniki towarzyszące tej czynności, w tym aspekty prawne.
Osoby zastanawiające się co sprawdzić przy odbiorze mieszkania powinny posługiwać się ustawą deweloperską, która obowiązuje od 2011 roku — przed wydaniem nieruchomości. Jest to ustawa, która nakłada na inwestora obowiązek przeprowadzenia takiej czynności, jak odbiór mieszkania lub domu. W praktyce czynność ta polega na odbiorze technicznym, na którego skutek następuje sprawdzenie stanu nieruchomości jeszcze przed oddaniem jej do użytkowania.
Co na temat odbioru mówi ustawa deweloperska?
Odbiór mieszkania deweloperskiego, który odbywa się na mocy ustawy deweloperskiej wraz z jej wszystkimi zmianami i dodatkowymi klauzulami, powinien chronić interes osoby nabywającej mieszkanie z rynku pierwotnego. Warto także mieć na względzie, że przy odbiorze mieszkania od dewelopera osoba ta również zabezpiecza się, jeśli lokal spełnia wszystkie standardy. Zgodnie z ustawą deweloperską odbiór techniczny daje gwarancję, że osoba nabywająca lokal nie będzie występowała z żadnymi wnioskami dotyczącymi nieprawidłowego wykonania zakupionego przez siebie lokalu mieszkalnego.
Podpisanie umowy z deweloperem bez odbioru technicznego mieszkania może skutkować poważnymi konsekwencjami, które nierzadko potrafią zakłócić prawidłowy przebieg transakcji bądź też narazić przyszłego właściciela mieszkania deweloperskiego na duże koszty związane z samodzielnym wykonywaniem remontów i oceną stanu technicznego mieszkania.
Jak ubezpieczyć mieszkanie po odbiorze technicznym?
Dokonanie prawidłowo przeprowadzonego odbioru technicznego mieszkania skutkuje tym, że z właścicielem nieruchomości zostają sfinalizowane kolejne punkty umowy. Chodzi tutaj o przekazanie kluczy do mieszkania. Jest to równoznaczne z możliwością aranżacji tego lokalu, a także samodzielnego urządzania go według własnych preferencji i oczekiwań. Należy pamiętać, że odbiory mieszkań z rynku pierwotnego, które odbywają się samodzielnie lub w asyście fachowców, pozwalają na usunięcie zastanych tam wad i usterek na koszt dewelopera. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych poprawek mieszkanie nadaje się do eksploatacji. Tego typu informacja ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy pragnie się wynegocjować atrakcyjne warunki ubezpieczenia i dodatkowe pakiety w towarzystwach ubezpieczeń i reasekuracji oferujących ubezpieczenia mieszkań deweloperskich.
Wiele towarzystw ma zastrzeżenia w przypadku, gdy odbiory mieszkań deweloperskich jednoznacznie wskazują na uchybienia w sztuce budowlanej. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego mieszkanie deweloperskie, czyli takie, które pochodzi z rynku pierwotnego, odebrane sposób nieprawidłowy ma ewidentne wady i usterki. Należy pamiętać, że brak posiadania karty gwarancyjnej i certyfikatu na antywłamaniowe drzwi, a także okna balkonowe, znajdujące się w mieszkaniach na parterze lub pierwszym piętrze, może skutkować brakiem wypłacenia odszkodowania za kradzież z włamaniem.
Podobnie rzecz ma się w przypadku zastosowania słabej jakości materiałów wykończeniowych czy też uchybień skutkujących tym, że instalacje działają nieprawidłowo. Chodzi tutaj przede wszystkim o przepalenie instalacji, występowanie przepięć, zacieków spowodowanych uszkodzoną instalacją wodno-kanalizacyjną czy też niesprawnym grzejnikiem w mieszkaniu z rynku pierwotnego.
Jakie dokumenty sprawdzić podczas odbioru technicznego?
Na spotkanie z deweloperem warto przygotować kilka podstawowych rzeczy w postaci prospektu informacyjnego, dokumentu, którym jest plan mieszkania, a także odpowiednich narzędzi niezbędnych przy odbiorze mieszkania. Służą one do pomiaru, a także dokonywania stosownych obliczeń. Wymieniony wcześniej prospekt informacyjny jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Jest to dokument, który zawiera bardzo ważne adnotacje na temat stworzonej inwestycji. To tam znajdują się informacje dotyczące gruntu i budynku, a także standardy prac wykończeniowych, które powziął dany deweloper.
Plan mieszkania, a także rzut – to dokumenty przekazane przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Należy zabrać je na spotkanie z wyżej wymienionym osobą, aby zweryfikować, czy rozplanowany jest prawidłowo układ gniazdek elektrycznych, włączników światła, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, punktów świetlnych, a także wszelkiego typu powierzchni i wymiaru poszczególnych wnętrz w postaci sypialni, salonów, aneksów, komórek itp.
Kiedy wykonywany jest odbiór mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania — samodzielnie czy z fachowcem?
Prawidłowy odbiór techniczny lokalu mieszkalnego z fachowcem jest wskazany u osób, które zbyt emocjonalnie podchodzą do tej kwestii, a także nie mają żadnej wiedzy na temat prawa budowlanego. Odbiór techniczny nieruchomości w asyście inżynierów świadczących profesjonalne usługi pozwala na wypożyczenie lub zakup kamery termowizyjnej, służącej do sprawdzania instalacji elektrycznej.
Ponadto doświadczeni fachowcy oferujący profesjonalne odbiory techniczne mieszkań wraz z właścicielami tych lokali posiadają urządzenia weryfikujące obecność wycieków i zawilgoceń, a także mostków termicznych. To osoby, które są w stanie szybko i skutecznie ocenić stan izolacji termicznej, a także jakość wszystkich materiałów wykończeniowych i budowlanych użytych do stworzenia danego mieszkania.
Co zabrać ze sobą na odbiór techniczny mieszkania?
Wiedza teoretyczna z pewnością przyda się w trakcie samodzielnego odbioru mieszkania od dewelopera. Ważna jest również praktyka, a także zastosowanie odpowiednio dobranych narzędzi. Warto także uzbroić się w przydatne elementy. Jest to taśma miernicza — najlepiej 5 m lub dłuższa, kątownik, miara i dalmierz laserowy. Przed podpisaniem protokołu odbioru należy sprawdzić wszystkie standardy mieszkania przy użyciu wyżej wymienionych narzędzi. Służą one do weryfikacji długości ścian, pomiaru wysokości pomieszczeń i obliczenia powierzchni posiadanego lokalu od dewelopera.
Na odbiór nieruchomości warto zabrać ze sobą również notes, aparat fotograficzny bądź telefon. Przy pomocy wyżej wymienionych urządzeń elektronicznych, można wykonać dobrej jakości zdjęcia. Stanowią one potwierdzenie wykrytych usterek, wad lub innych niedociągnięć. Wykonane telefonem lub aparatem fotograficznym zdjęcia będą podstawą dokumentacji przekazanej deweloperowi, który musi usunąć znajdujące się na nich usterki.
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera lista narzędzi obejmuje poziomice, ciężarki na sznurku do sprawdzania pionów, próbnik, czyli śrubokręt ze wskaźnikiem prądu, a także piłeczkę, dzięki której można bez problemu sprawdzić, czy wszystkie podłogi są równe. Warto także zaopatrzyć się w oprawę z żarówkami, piankę do golenia do sprawdzenia instalacji gazowej, a także zapalniczkę do sprawdzenia wentylacji. W trakcie odbioru technicznego mieszkania warto mieć ze sobą również latarkę emitującą silny strumień świetlny, co pozwala na identyfikację różnego typu niedociągnięć, sprytnie zakamuflowanych i niewidocznych w świetle dziennym i sztucznym.
Ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania z fachowcem?
Osoby, które zastanawiają się, czy odbiór techniczny mieszkania od dewelopera w asyście doświadczonego fachowca będzie narażał ich na spore koszty, powinny mieć świadomość, jaki obowiązuje cennik za ten rodzaj usług. Wiedza na temat tego, ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania realizowany przez wyspecjalizowane firmy oferujące usługi odbioru mieszkania w asyście inżyniera budowlanego to koszt, który rozpoczyna się od kwoty 200 zł.
Należy pamiętać, że cena za profesjonalny odbiór techniczny mieszkania jest sprawą indywidualną. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania, można wejść na stronę firmy oferującej odbiory mieszkań z rynku pierwotnego. Przedstawione tam informacje są rzetelne, co pozwala na zorientowanie się, jakie ewentualnie kwoty będą dotyczyły tego typu usługi.
Należy pamiętać, że doświadczony fachowiec nie to osoba, której warto powierzyć odbiór techniczny mieszkania, mimo że czynność ta realizowana jest odpłatnie. Zadaniem specjalisty z zakresu prawa budowlanego jest negocjowanie usunięcia wad i usterek u dewelopera, który spotyka się na odbiór techniczny mieszkania. Wsparcie inżyniera budowlanego jest nieodzowne, szczególnie gdy osoba będąca właścicielem mieszkania nie jest w stanie samodzielnie wynegocjować wprowadzenia napraw i remontów u dewelopera.
Jakie formalności przy odbiorze mieszkania deweloperskiego?
W trakcie realizowania takiego działania, jak odbiór mieszkania od dewelopera, jeszcze przed przekazaniem kluczy, należy wiedzieć, jakie formalności dotyczą tej czynności. Przed podpisaniem protokołu odbioru należy otrzymać komplet dokumentów. Przy odbiorze technicznym należy dokładnie sprawdzić wszystkie otrzymane dokumenty. Realizowane przez wyspecjalizowane firmy usługi odbioru mieszkania stanowią pomoc w trakcie spisywania protokołu przekazania i odbioru technicznego mieszkania.
Po odbiorze mieszkania i podpisaniu protokołu odbioru deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni udzielić właścicielowi lokum odpowiedzi na temat zgłaszanych przez niego uwag. Ponadto, inwestor powinien zlikwidować wszystkie usterki w terminie nieprzekraczającym 30 dni roboczych. Osoby, które uczestniczą w odbiorze mieszkania deweloperskiego, powinny wiedzieć, jakie dokumenty muszą otrzymać, aby była to gwarancja na to, że mieszkanie z rynku pierwotnego jest zgodne ze sztuką budowlaną, a dokumentacja powykonawcza mieszkania odpowiada tej, która powinna znaleźć się u właściciela lokalu mieszkalnego. Powinny być to zdjęcia zrobione przed wylewkami i ułożeniem tynków. Stanowi to podgląd, w jaki sposób przebiegają instalacje w danym mieszkaniu. Jest to bardzo cenna wiedza, pozwalająca uniknąć przewiercenia kabla w czasie montowania zabudowy meblowej.
Ponadto, przy odbiorze mieszkania powinny być przekazane właścicielowi tego lokum instrukcje użytkowania samego mieszkania i wszystkich elementów wyposażenia. Warto pamiętać, że protokół przekazania kluczy do mieszkania nie a jest tym samym, co protokół odbioru technicznego mieszkania. Niektórzy deweloperzy stosują te terminy zamiennie, łącząc oba odbiory. Należy pamiętać, że przekazanie kluczy do mieszkania następuje tylko wówczas, gdy po odbiorze technicznym mieszkania zostaną usunięte wszystkie wady architektoniczne, usterki i nieścisłości. Działanie to musi odbyć się na koszt inwestora, a nie właściciela lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego.
Co sprawdzić podczas odbioru technicznego?
Prawidłowy odbiór mieszkania ma kluczowe znaczenia dla każdego właściciela lokum od dewelopera. Warto ocenić przede wszystkim, czy w lokum są kąty proste. Jest to szczególnie istotne, gdy właściciel mieszkania deweloperskiego planuje wykonanie zabudowy meblowej w postaci ściśle przylegających do ścian mebli montowanych na stałe. Kąty proste, zaznaczone na takim dokumencie, jak plan mieszkania, powinny być ściśle zachowane. Odbiór techniczny mieszkania polega także na ocenie ścian, które powinny być nie tylko proste, ale prawidłowo wykończone. Chodzi tutaj przede wszystkim o równo rozłożony tynk, bez pojawienia się nieestetycznych, grubych wybrzuszeń, a także zacieków. Przy ocenie technicznej mieszkania warto zwrócić uwagę czy sufity są suche i nie pojawiają się na nich plamy, przebarwienia i inne punkty potwierdzające, że w mieszkaniu panuje wilgoć, a dach jest nieprawidłowe wykonany.
Odbiór techniczny mieszkania polega także na sprawdzeniu ościeżnic i drzwi Układ pomieszczeń powinien zgadzać się z takim dokumentem, jak plan mieszkania. Warto także sprawdzić rozmieszczenie ościeżnic okiennych i drzwiowych z ustalonym wcześniej projektem. Drzwi i okna nie powinny się zacinać, nie mogą być rozbite, uszkodzone. Powinny mieć odpowiednią klasę antywłamaniową, wymagane atesty i certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość. Na ościeżnice i drzwi należy otrzymać kartę gwarancyjną i legalny certyfikat. Drzwi i okna muszą zamykać i otwierać się w sposób łatwy i szybki.
Odbiór techniczny polega także na sprawdzeniu szczelności. Chodzi tutaj o to, aby drzwi domykały się w sposób pełny, bez potrzeby używania do tego celu dużej siły fizycznej. To samo dotyczy głośno pracujących okien bądź też tych, które mają nieprawidłowo zamontowane ościeżnice czy okucia. Przy odbiorze technicznym mieszkania warto zwrócić uwagę także na parapet. Musi on być odpowiednio wyprofilowany, zarówno w poziomie, jak i w pionie, a także dostrzelony. Ramy okienne nie mogą być zabrudzone, a szyby porysowane.
Okna i drzwi na balkon, a także te, prowadzące na taras, powinny być szczelne. Duże znaczenie ma także jakość zastosowanych materiałów. Dzięki nim wszystkie instalacje znajdujące się w mieszkaniu od dewelopera są trwałe, szczelne i działają prawidłowo. To samo dotyczy materiałów wykończeniowych zastosowanych do tworzenia mieszkań od dewelopera.
Wiedza na temat tego, jak powinny przebiegać odbiory techniczne mieszkań, jest bardzo przydatna. Dzięki niej można uniknąć wielu problemów, które dotyczą osób nabywających lokale z rynku pierwotnego.