Rosnące ceny gazu sprawiły, że coraz więcej właścicieli mieszkań i domów likwiduje urządzenia zasilane tym paliwem. Popularna jest także modyfikacja posiadanej instalacji gazowej, szczególnie przestarzałej i wymagającej natychmiastowej modernizacji. Warto wiedzieć, w jaki sposób wypowiedzieć umowę na sprzedaż gazu i z jakimi kosztami wiąże się ten proces. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące likwidacji gazu w mieszkaniu.
Wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu – co warto wiedzieć?
Osoby, które są właścicielami mieszkań lub domów wyposażonych w kuchenki gazowe, jak również inne urządzenia zasilane tym paliwem, często zastanawiają się, jak przebiega demontaż instalacji gazowej w mieszkaniu lub domu. Wiedza ta przydaje się, ponieważ wniosek o demontaż gazomierza czy też odłączenie kuchenki gazowej powinien być stworzony na piśmie. Tego typu wniosek musi być potwierdzony zgodą instytucji, do której kierowane jest pismo. Nie ma możliwości, aby właściciel lokalu mieszkalnego czy osoba będąca właścicielem domu samodzielnie dokonywała takiej czynności, jak likwidacja instalacji gazowej.
Działanie to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może grozić wybuchem gazu. Samowolny demontaż instalacji, która ma za zadanie dystrybuować gaz, jest surowo zabroniony i wiąże się z karami. Należy mieć pozwolenia na wykonywanie tego typu działań. W Polsce istnieją firmy, które zajmują się demontażem instalacji gazowych, a także takimi czynnościami, jak zdjęcie licznika wskazującego na ilość zużytego gazu. Są to jednostki, które mają wszystkie wymagane pozwolenia na wykonywanie tego typu prac. Należy pamiętać, że osoba prywatna nie może bez pozwolenia gazowni dokonywać jakichkolwiek przeróbek w posiadanej przez siebie instalacji gazowej. Warto nadmienić, że nikt niczego nie może dotykać, a szczególnie naruszać plomb bez konsultacji z dostawcą gazu.
Demontaż rury gazowej w mieszkaniu – przepisy prawne całkowicie zabraniają tego, ponieważ może grozić to wybuchem i katastrofą budowlaną. Samowolne odłączenie kuchenki gazowej może wiązać się z nałożeniem na jej właściciela kary finansowej. Dotyczy to także osób wynajmujących mieszkania. Wspólnota mieszkaniowa, która zauważy, że najemca dokonuje takiej czynności, jak demontaż rury gazowej bądź też demontaż licznika gazu bez powiadomienia odpowiednich organów, może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, zaś właściciel mieszkania parający się wynajmem także może ponieść konsekwencje z tego tytułu.
Demontaż instalacji gazowej w mieszkaniu bądź też rezygnacja z gazu w mieszkaniu to prawo, które ma każdy właściciel nieruchomości. Ponadto, osoba ta może zmienić dotychczasowego sprzedawcę gazu, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Przyczyny tej decyzji mogą być różne, od przeprowadzki, niższej ceny bądź też całkowitej rezygnacji z gazu na rzecz innej metody zasilania, w tym energii elektrycznej.
Odcięcie gazu w mieszkaniu wynika nie tylko z niezapłacenia rachunków, ale również z obawy o bezpieczeństwo osób zamieszkujących budynki wielokondygnacyjne. Coraz więcej osób decyduje się na odłączenie gazu w mieszkaniu, ponieważ uważa, że energia elektryczna jest znacznie łatwiejsza do kontrolowania i bezpieczniejsza w eksploatacji. Dokumentem, który należy przedłożyć, aby rozwiązać dotychczasową umowę zakupu gazu ziemnego jest wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu.
Rezygnacja z gazu w mieszkaniu wymaga, aby stworzyć tego typu pismo. Należy pamiętać, że wspomniana decyzja powinna być starannie przemyślana i podjęta w sposób rozważny. Rezygnacja z gazu w bloku może być ogólną decyzją wszystkich mieszkańców należących do danej wspólnoty mieszkaniowej. Osoby te powinny wyrazić jednoznaczną zgodę na to, aby w budynku kondygnacyjnym nastąpiło odcięcie gazu w mieszkaniu każdego właściciela.
Należy pamiętać, że podjęcie tego typu decyzji jest nieodwracalne i wiąże się z tym, że każdy właściciel mieszkania, w którym nastąpiła likwidacja gazu i demontaż rury gazowej musi mieć inne źródło ogrzewania, podgrzania wody użytkowej, a także możliwość obróbki termicznej posiłków. Oznacza to przymus posiadania ogrzewania elektrycznego, płyty indukcyjnej lub ceramicznej przeznaczonej do przygotowywania posiłków, jak również bojlera elektrycznego, dedykowanego podgrzewaniu wody użytkowej, przeznaczonej do konsumpcji przez wszystkich domowników. Rezygnacja z gazu w bloku jest coraz częstszym zjawiskiem, ponieważ w wielu kamienicach czy też w budynkach wielokondygnacyjnych zdarzają się wybuchy gazu. Wniosek o demontaż gazomierza stworzony na piśmie skutkuje odłączeniem kuchenki gazowej, jak również odcięciem gazu w mieszkaniu na stałe.
Modyfikacja lub likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu
Odcięcie gazu w mieszkaniu jest takim samym prawem, jak zakup gazu od wybranego przez danego klienta dostawcy. Wspomniane działania reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne, a także akty wykonawcze. Określają one wszystkie obowiązki przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców gazu, w tym także konsumentów. Są to osoby, które nabywają towary na użytek własny, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, intelektualną, zawodową lub społeczną.
Rezygnacja z gazu w bloku bądź też indywidualne odcięcie gazu w mieszkaniu polegają na całkowitej deinstalacji tego medium w danej nieruchomości. Istnieje możliwość rezygnacji z przyłącza gazowego przez osoby, które nabywają nowe mieszkanie. To właściciele, którzy mogą złożyć wniosek o demontaż gazomierza, który dotychczas był zainstalowany w mieszkaniu. Ponadto, istnieje także możliwość odłączenia kuchenki gazowej jeszcze przed dokonaniem remontu mieszkania i przystosowaniem go do eksploatacji.
Demontaż licznika gazu wiąże się ze zmianą sposobu ogrzewania nieruchomości. Wniosek o rozplombowanie licznika gazu należy złożyć do odpowiednich instytucji. Każdy odbiorca ma prawo do zakupu gazu, jak również wypowiedzenia umowy na sprzedaż gazu. Pisemne oświadczenie złożone przedsiębiorstwu energetycznemu, może być umotywowane różnymi powodami. Niezależnie od nich, wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu musi być decyzją podjętą przez właściciela mieszkania. Wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu może być ze wskazaniem o późniejszym demontażu licznika gazu bądź też o odłączeniu gazu w mieszkaniu w wybranym przez właściciela nieruchomości terminie. Warto wspomnieć, że likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu może być wykonana również przez przedsiębiorstwo energetyczne, które oczekuje na zapłatę za pobrane paliwo gazowe, przez co najmniej miesiąc po upływie wyznaczonego terminu płatności. Osoby, które notorycznie zalegają z regulowaniem zobowiązań do przedsiębiorstw energetycznych, mogą otrzymać pismo ponaglające, w którym wskazany będzie ostateczny termin do zapłaty. Po nim może nastąpić odłączenie gazu w mieszkaniu w trybie przymusowym, a także demontaż licznika gazu.
Istnieje możliwość modyfikacji instalacji gazowej w mieszkaniu uwarunkowanej odpowiednimi przepisami. Jest to konieczne, gdy rury gazowe w mieszkaniu, przepisy stanowiące o ich zainstalowaniu są niezgodne z planem zagospodarowania tej nieruchomości. Zdarza się, że wniosek o rozplombowanie licznika gazu, a także odłączenie gazu w mieszkaniu wynika z bezpośredniego zagrożenia związanego z użytkowaniem kuchenki gazowej i innych urządzeń zasilanych tym paliwem. Chodzi tutaj przede wszystkim o niedbałe zainstalowanie rur gazowych, niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Demontaż rury gazowej, która została zainstalowana nieprawidłowo jest bezpłatny, ponieważ element ten zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców danej nieruchomości i budynku. Należy pamiętać, że demontaż licznika gazu w mieszkaniu, który został zainstalowany w sposób nieprawidłowy ma swoje uzasadnienie, ponieważ tego typu wniosek o demontaż gazomierza może wygenerować właściciel mieszkania uznając, że ponosi on straty finansowe związane z nieprawidłowym dystrybuowaniem tego paliwa.
W jaki sposób wypowiedzieć umowę na sprzedaż gazu?
Osoby, które zastanawiają się, czy demontaż rury gazowej jest skomplikowanym procesem powinny mieć świadomość, że tego typu działanie wykonywane jest wyłącznie na wniosek osoby będącej właścicielem danej nieruchomości. Odłączenie gazu w mieszkaniu odbywa się jedynie na podstawie złożonego wniosku. Należy pamiętać, że likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu na podstawie pisemnego oświadczenia, może odbyć się w wyznaczonym przez właściciela mieszkania terminie.
W pierwszym etapie wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu dotyczy dotychczasowego sprzedawcy, czyli przedsiębiorstwa energetycznego. Z wnioskiem tym, który zawiera prośbę o demontaż instalacji gazowej w mieszkaniu, kieruje się odbiorca bądź osoba działająca z jego upoważnienia. Może ona poinformować dotychczasowego sprzedawcę gazu o swojej decyzji. Wniosek wysłany elektronicznie lub za pomocą Poczty Polskiej do przedsiębiorstwa energetycznego wiąże się z dalszymi procedurami, obejmującymi między innymi demontaż licznika gazu – po sprawdzeniu jego wartości, czyli odczytu.
Wniosek o rozplombowanie licznika gazu również należy złożyć do przedsiębiorstwa energetycznego. Wówczas następuje także odłączenie kuchenki gazowej. Należy pamiętać, że wniosek o demontaż gazomierza wymaga, aby przekazać dane pomiarowe dokonane przez przedsiębiorstwo energetyczne, czyli wyznaczonego przez zakład pracownika. Tylko wówczas można oszacować czy właściciel mieszkania lub domu zalega z płatnościami. Ewentualnie, czy po odcięciu gazu w mieszkaniu nie ma potrzeby naliczania dodatkowych opłat.
Czy wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu może wiązać się z niekorzystnymi skutkami?
Należy pamiętać, że demontaż rury gazowej, jak również likwidacja gazu w mieszkaniu to decyzje, które powinny być starannie przemyślane. Osoba nabywająca nowe lokum musi mieć świadomość, że likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu, którego stała się właścicielem, jest decyzją niosą za sobą różne konsekwencje. Demontaż licznika gazu, jak również rur gazowych w mieszkaniu oznacza, że jest to nieruchomość pozbawiona tego paliwa. Demontaż instalacji gazowej w mieszkaniu wymaga, aby przejść na ogrzewanie elektryczne. Wymusza również zmiany w odniesieniu do używanego dotychczas sprzętu AGD przeznaczonego do przygotowywania posiłków.
Rezygnacja z gazu w mieszkaniu w bloku wiąże się z koniecznością zainstalowania ogrzewania elektrycznego. Może być to instalacja podłogowa, jak również tak zwane promienniki ciepła, które emitują energię przypominającą promieniowanie UV, podobne do światła słonecznego. Tego typu działania wiążą się z potrzebą modyfikacji mieszkania, różnych przeróbek, a także zakupu nowych urządzeń. Instalacja gazowa w bloku, która zostaje zdemontowana wymaga również, aby skorzystać z innych rozwiązań dotyczących przygotowania wody użytkowej, szczególnie jej podgrzania. Korzystanie z ciepłej wody w trakcie kąpieli, zmywania naczyń bądź też prac porządkowych, wymaga zakupu bojlera zasilanego energią elektryczną. Dlatego też rezygnacja z gazu w mieszkaniu wiąże się z dodatkowymi kosztami, obejmującymi nabycie wyżej wymienionych urządzeń.
Należy pamiętać, że osoby, które decydują się na demontaż licznika gazu na rzecz korzystania wyłącznie z energii elektrycznej muszą mieć świadomość, jaka ilość tej energii będzie im potrzebna do swobodnej eksploatacji nieruchomości. Odłączenie kuchenki gazowej, jak również pozbycie się źródła ogrzewania gazowego w mieszkaniu, wymaga przejścia na zasilanie elektryczne. Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzania bardzo dużego mieszkania jest mniej opłacalne niż instalacja gazowa w bloku, spełniająca to zadanie. Należy pamiętać, że wzrost cen gazu to nie jedyne podwyżki związane z eksploatacją nieruchomości. Ceny prądu również ulegają zmianie. Dlatego likwidacja instalacji gazowej w mieszkaniu może wiązać się z ponoszeniem większych kosztów z tytułu ogrzewania nieruchomości, przygotowania wody użytkowej, a także obróbki termicznej potraw.
Wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu
Demontaż licznika gazu nie wiąże się z żadnymi dużymi kosztami. Warto pamiętać, że likwidacja gazu odbywa się wyłącznie na podstawie pisemnego oświadczenia właściciela danej nieruchomości. Zdjęcie licznika gazowego w mieszkaniu skutkuje tym, że w nieruchomości tej nie są naliczane żadne opłaty za zużycie tego paliwa. Wówczas instalacja przeznaczona do przesyłania gazu nie obejmuje mieszkania, gdzie nastąpiła likwidacja i nastąpiło rozwiązanie umowy z firmą zajmującą się dystrybuowaniem tego paliwa.
Pisemny wniosek o zdjęcie licznika, jak również rury przeznaczonej do dostarczania gazu do wybranego mieszkania, powinien być wysłany do przedsiębiorstwa energetycznego, które jest właściwym i jedynym dostawcą tego paliwa w danym mieszkaniu. Likwidacja instalacji gazowej na rzecz elektrycznej nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pisemne wypowiedzenie umowy na sprzedaż gazu może być złożone do siedziby danego przedsiębiorstwa energetycznego w dowolnie wybranym momencie.
Rezygnacja z gazu w mieszkaniu może nastąpić nie tylko po zakupie nowej nieruchomości, ale również w trakcie jej eksploatacji. Każdy właściciel ma prawo do podjęcia indywidualnej decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania swojej nieruchomości bądź też przygotowania wody użytkowej. Należy pamiętać, że likwidacja gazu w mieszkaniu poprzez formalne wypowiedzenie umowy na dystrybuowanie tego paliwa, może odbyć się także na wniosek pośrednika działającego w imieniu właściciela mieszkania.
Może być to osoba wyznaczona do tego celu, ponieważ właściciel danego lokum przebywa za granicą bądź też z różnych względów nie jest w stanie samodzielnie dokonać likwidacji instalacji gazowej w mieszkaniu poprzez wnioskowanie o to do właściwych organów. Demontaż rury gazowej w mieszkaniu może odbyć się również w obecności osoby będącej pośrednikiem właściciela danej nieruchomości. Jest to wyznaczony przez niego pełnomocnik, który posiada pismo pozwalające mu na uczestniczenie w takim procesie, jak odłączenie gazu w mieszkaniu.
Likwidacja gazu
Instalacja gazowa w bloku może być zlikwidowana w dowolnie wybranym momencie, szczególnie gdy właściciel nieruchomości bądź te wspólnota mieszkaniowa podejmą taką decyzję. Warto pamiętać, że rezygnacja z gazu w mieszkaniu w bloku należącym do wspólnoty mieszkaniowej, może być decyzją jednostki bądź też działaniem podjętym z inicjatywy wszystkich mieszkańców danej nieruchomości. Wówczas w każdym mieszkaniu dochodzi do demontażu licznika gazu i rezygnacji z przyłącza gazowego.
Należy pamiętać, że wspólnota mieszkaniowa, która aprobuje demontaż rury gazowej w mieszkaniach członków wymienionej wspólnoty, powinna mieć świadomość, że ponowne przyłączenie instalacji gazowej w bloku będzie wiązało się z dodatkowymi, często wysokimi kosztami. Rezygnacja z gazu w bloku przez wszystkich mieszkańców tej nieruchomości powinna być decyzją przemyślaną i dokładnie przeanalizowaną.
Wniosek o demontaż gazomierza, jak również odłączenie kuchenki gazowej w każdym mieszkaniu warto poprzedzić analizą cen za poszczególne zużycie mediów, w tym gazu, prądu oraz innych sposobów ogrzewania mieszkania, czy też przygotowywania wody użytkowej. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel mieszkania nie musi być powiadomiony o tym fakcie. Z kolei wspólnota mieszkaniowa, do której należy właściciel instalacji gazowej może powiadomić jej zarząd o tym, że gaz w jego mieszkaniu nie jest źródłem ogrzewania tej nieruchomości oraz sposobem na przygotowywanie wody użytkowej bądź też zasilanie kuchenki.
Wniosek do gazowni o odłączenie instalacji powinien być złożony w dogodnym dla klienta terminie. Osoba ta może poprosić o zdjęcie licznika również w godzinach rannych lub popołudniowych, w tym także w czasie trwania weekendu. Pracownicy gazowni mają obowiązek terminowego stawienia się pod adresem wskazanym przez właściciela mieszkania, który stworzył wniosek o demontaż posiadanej przez siebie instalacji gazowej.
Ile kosztuje likwidacja gazu?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje demontaż instalacji gazowej i czy te działanie wiąże się z potrzebą wydatkowania sporej gotówki. W obecnych czasach właściciele mieszkań pragną zaradzić rosnącej inflacji, dlatego też likwidują niepotrzebne koszty i wydatki. Dlatego często obawiają się oni, że demontaż licznika gazu będzie wiązał się z bardzo wysokimi kosztami. Profesjonalnie przeprowadzona rezygnacja z gazu w mieszkaniu polegająca na demontażu licznika gazu i usunięciu wszystkich jej elementów jest szacowana przez dane przedsiębiorstwo energetyczne w sposób indywidualny.
Na wielu stronach internetowych znaleźć można koszty związane z takim procesem, jak odcięcie gazu w mieszkaniu, demontaż punktu instalacji gazowej bądź zlikwidowanie piecyka gazowego czy innych urządzeń zasilanych tym paliwem. To niewielkie koszty oszacowane na wartość do 100 zł za sztukę. Ponadto przeróbki w istniejących elementach instalacji gazowej mogą wynosić do 200 zł za sztukę. Zatem odłączenie gazu w mieszkaniu to kwota nie większa niż 300 zł. Należy pamiętać, że firmy zajmujące się tego typu usługami mogą dysponować różnymi cennikami. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe korzystają z usług profesjonalnych zakładów, które oferują likwidację gazu w mieszkaniu. To przedsiębiorstwa, które nie mogą doliczyć za dojazd, jak również dodać koszty związane z innymi usługami w postaci demontażu licznika gazu.
Odcięcie gazu w mieszkaniu to często praktykowane działanie mające na celu korzystanie wyłącznie z energii elektrycznej. Rezygnacja z gazu w bloku może odbyć się wyłącznie na pisemny wniosek właściciela nieruchomości. Należy bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję, ponieważ ponowne przyłączenie instalacji gazowej wiąże się z większymi kosztami niż likwidacja wyżej wspomnianej instalacji.