Jak pozbyć się gryzoni z bloku i mieszkania?

Myszy i szczury w mieszkaniach, piwnicach i na klatkach schodowych przynależnych do budynku, stanowią bardzo poważny problem, ponieważ przenoszą one wiele chorób zagrażających zdrowiu i życiu. Ponadto, zanieczyszczają one swoimi odchodami nie tylko powierzchnie, które odwiedzają, ale także pozostawione bez zabezpieczenia artykuły spożywcze, znajdujące się w mieszkaniach czy też pomieszczeniach piwnicznych z nieszczelnymi drzwiami.

Dlaczego gryzonie zagrażają mieszkańcom bloków?

Coraz więcej osób zastanawia się, jak pozbyć się nieproszonych lokatorów, którymi są szczury i myszy, odwiedzające pomieszczenia piwniczne, mieszkania czy też wędrujące po korytarzach. Pierwszym symptomem ich obecności są przede wszystkim charakterystyczne odchody, gniazda bądź ślady zębów na żywności lub  elementach wyposażenia znajdujących się w mieszkaniu.

Niełatwa walka z gryzoniami w mieszkaniu wymaga radykalnych działań, które powinny być przeprowadzone w sposób systematyczny, który umożliwia  skuteczne pozbycie się małych intruzów. Gryzonie nie są zmorą tylko wiejskich posiadłości. Nieproszone szczury i myszy często włamują się także do mieszkań znajdujących się w dużych miastach, powodując ogromne szkody. Ponadto, bytują one na klatkach schodowych i w pomieszczeniach piwnicznych, gdzie na skutek sprzyjających warunków, intensywnie rozmnażają się.

Warto pamiętać, że myszy i szczury w mieszkaniach i w bloku najczęściej osiedlają się tam, gdzie mogą liczyć na znalezienie czegoś do zjedzenia. Największą szansą na obfitą przekąskę są zapasy zimowe, które przechowywane są w piwnicach i komórkach lokatorskich należących do mieszkańców. Dlatego też gryzonie skłaniają się do zamieszkania w blokach z uwagi na specyficzne uwarunkowania tych nieruchomości, a także możliwość łatwego znalezienia dużej ilości pożywienia.

Jak uniknąć ryzyka przedostawania się gryzoni do piwnic czy mieszkań w bloku?

Efektywne pozbycie się szczurów i myszy, zaliczanych do kategorii zwierząt synantropijnych, czyli takich, które nie mogą żyć z dala od ludzi, wymaga podjęcia działań bezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie potencjalnych wejść  zarówno do komórek lokatorskich, klatek schodowych, jak i mieszkań. Chodzi tutaj przede wszystkim o wnęki, szpary i niezabezpieczone szczeliny. Wszystkie te potencjalne wejścia dla gryzoni powinny być zaślepione gipsem. Należy pamiętać, że przykładanie styropianu czy wełny mineralnej jest jednym z najgorszych rozwiązań, z uwagi na to, że styropian może być łatwo przegryziony przez gryzonie. Z kolei wełna mineralna będzie skłaniać je do zakładania w nim gwiazd.

W celu pozbycia się gryzoni z bloków i mieszkań warto także sprawdzić każdą przestrzeń przy rurach instalacji centralnego ogrzewania, jak również listwy przypodłogowe. Chodzi tutaj szczególnie o mieszkania o stosunkowo niskim standardzie lub też znajdujące się w starych kamienicach lub blokach, gdzie dawno nie przeprowadzono remontu pomieszczeń piwnicznych czy korytarzy.

Duże znaczenie ma także regularne utrzymywanie czystości i dbanie o porządek. Gryzonie preferują środowisko, w którym występuje dużo zanieczyszczeń i odpadów. Warto, aby wszyscy sąsiedzi solidarnie przechowywali zimowe zapasy w swoich komórkach lokatorskich, w szczelnie zamykanych pojemnikach, aby utrudnić dostęp do nich myszom i szczurom. Nie mogą to być opakowania wykonane z materiałów łatwych do przegryzienia bądź też posiadających otwory, przez które wydostaje się nęcący gryzonie zapach.

Metody pozbycia się gryzoni z budynków mieszkalnych

Pożywką dla gryzoni są także stosy śmieci, które zalegają głównie nieopodal komórek lokatorskich, a także w korytarzach piwnicznych. Należy zwrócić baczną uwagę na to, aby bardzo dokładnie oczyszczać pojemniki na śmieci, znajdujące się na podwórkach przynależących do starych kamienic. Są to miejsca specyficzne, w których bardzo często pojawiają się gryzonie poszukujące pożywienia. Niezabezpieczone pojemniki na śmieci mogą być doskonałą pożywką dla gryzoni bytujących w aglomeracjach miejskich. Z kolei w budynkach z wielkiej płyty, jak i tych budowanych przy zastosowaniu ramy H, bardzo często zauważyć można różnego typu szczeliny, umożliwiające swobodne dostanie się gryzoni do piwnic, a także ciągów ciepłowniczych.

Jedną z najprostszych metod uniemożliwiających dalsze namnażanie się gryzoni, które pojawiły się w blokach i mieszkaniach, jest wyłożenie odpowiedniej trutki. Powinna ona zawierać silny środek, który przyciąga gryzonie. Ten preparat gryzoniobójczy może być stosowany w obszarach, gdzie dostępność naturalnej żywności konkuruje z trutką. Zawierająca brodifakum trutka jest odporna na wilgoć i nie ulega procesowi pleśnienia. Posiada ona w swoim składzie gorzką substancję, która zapobiega przypadkowemu spożyciu jej przez zwierzęta domowe. To szybka i sprawnie działająca trutka na gryzonie. Ten jednodawkowy preparat jest w stanie spowodować zaburzenie krzepnięcia krwi u gryzoni, co doprowadza do ich śmierci. Dzięki temu, można zapobiec dalszemu rozmnażaniu się zwierząt, znajdujących się w pomieszczeniach piwnicznych lub ciągach ciepłowniczych w bloku.

W mieszkaniu można zastosować mniej radykalne rozwiązanie, którym jest pułapka na gryzonie. Metalowa konstrukcja umożliwia schwytanie gryzonia. Specjalny mechanizm zapadek uaktywnia się w momencie dostania się do wnętrza myszy lub szczura. Pułapka na myszy nie krzywdzi w żaden sposób złapanych gryzoni, które mogą zostać wywiezione w tereny zielone bądź też oddalone od skupisk ludzi. Nowoczesna pułapka na myszy, która może znajdować się w mieszkaniu, nie zagraża zwierzętom domowym, jak i znajdującym się tam osobom.

 

Metodami na skuteczne pozbycie się gryzoni z bloku są środki chemiczne jak i mechaniczne. Pierwsze z nich mogą być stosowane w pomieszczeniach piwnicznych, drugie z kolei przydadzą się w mieszkaniu, gdzie zadomowiły się gryzonie. Warto pamiętać także o środkach prewencyjnych w postaci zabezpieczenia posiadanych produktów żywnościowych, zarówno tych przechowywanych w mieszkaniu, jak i w pomieszczeniach piwnicznych, a także szczelnym opakowaniu śmieci i zabezpieczeniu wszelkiego typu dziur zakamarków i szczelin, przez które mogą przedostać się gryzonie.