Odczyt tradycyjnego licznika
Podstawowym problemem dotyczącym odczytów liczników wody i ciepła jest brak swobodnego dostępu do nich. Dotyczy to w szczególności budynków wielorodzinnych. Ponadto odczyt tych liczników jest mocno utrudniony, gdyż montowane są w miejscach trudno dostępnych, uniemożliwiających także sprawną wymianę po upływie okresu dopuszczenia do eksploatacji.
Nowoczesne rozwiązanie
Idealnym rozwiązaniem jest montaż liczników z radiowym odczytem danych. Zastosowanie systemu zapewnia stały dostęp do danych, 100% odczyt wszystkich liczników, a szeroki zakres komunikatów pozwala na sprawne zarządzanie mediami w nieruchomości.
Jak to działa?
Odpowiedni system przeniesienia informacji z liczydła mechanicznego do radiowego modułu elektronicznego zapewnia całkowitą zgodność stanu liczydła z wartością odczytaną z tego modułu, dzięki wykorzystaniu trzypunktowego skanowania kompensującego wahania i zmiany kierunku przepływu wody. System jest całkowicie odporny na oddziaływanie stałym polem magnetycznym i w połączeniu z wodomierzem stanowi nieczuły na ingerencję magnesami neodymowymi zestaw.
Co zyskujemy?
Szybka i bezpieczna (szyfrowana) dwukierunkowa transmisja danych w wolnym od opłat paśmie zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Dzięki funkcji wykrywania wycieków w sieci właściciela, rozwiązanie to przynosi oszczędności nie tylko w pracy administratora, ale pozwala też zmniejszyć indywidualne rachunki za wodę. Natomiast funkcja wykrywania przepływów wstecznych umożliwia szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości w sieci, źle zamontowanych wodomierzy lub wykrycie prób cofania liczydła. System rejestruje oczywiście demontaż, nawet krótkotrwały, modułu radiowego z liczydła. Niebagatelną sprawą jest zapewnienie jednoczesności odczytu, dzięki funkcji zapamiętywania stanu liczydła wszystkich wodomierzy w budynku w tym samym czasie (koniec miesiąca, godz. 24.00). Umożliwia to wykonanie prawidłowych bilansów, niezwiązanych z odczytem chwilowym dokonywanym w momencie faktycznego odczytu na nieruchomości. W praktyce tzw. ?woda wspólna, czy woda techniczna? jest na minimalnym poziomie wynikającym z faktycznego zużycia do czynności gospodarczych w nieruchomości.
Sam proces rozliczania ulega znacznemu przyśpieszeniu. Ponadto eliminowany jest duży margines błędów związanych ze złym odczytem stanu licznika, błędnym wpisaniem stanu licznika przy przenoszeniu danych do systemów rozliczeniowych, a więc koniecznością ponownego sprawdzania odczytów licznika, wykonywania korekt rozliczeń. Ponadto zapamiętane dane w formie stałego zapisu na koniec każdego miesiąca pozwalają znacznie uprościć proces reklamacji przy kwestionowaniu prawidłowości odczytu danych z licznika lub samych rozliczeń. Komunikaty uzyskane z nakładki radiowej pozwalają prześledzić zużycia na koniec każdego miesiąca, a więc potwierdzić faktyczne zużycie w lokalu. Dodatkowe komunikaty informują również o innych zdarzeniach w lokalu, jak niekontrolowany wyciek wody zimnej z niesprawnej spłuczki, co czasem jest równoznaczne ze zużyciem kilkudziesięciu m3 wody w miesiącu i znacznym kosztem obciążający użytkownika lokalu.