Okresowe przeglądy techniczne instalacji elektrycznej — czy są obowiązkowe?

Bezpieczeństwo w obiekcie wielorodzinnym zależy od systematycznej kontroli wszystkich instalacji m.in. gazowej, kominów wentylacyjnych czy instalacji elektrycznej. Sprawdź, kiedy należy wykonać przegląd elektryki w mieszkaniu i co wchodzi w skład profesjonalnie przeprowadzonego przeglądu.

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej — podstawa prawna

Prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane z kontrolą stanu technicznego obiektów budowlanych, także te związane z instalacją elektryczną. Art. 62 Ustawy Prawo budowlane przewiduje, że wszystkie obiekty powinny być poddawane kontroli stanu technicznego co najmniej 1 ran na 5 lat. Obowiązek przeprowadzania takich kontroli leży po stronie właścicieli lub zarządców obiektu.

Obowiązkowe okresowe przeglądy instalacji elektrycznej realizowane są m.in. w obiektach wielorodzinnych. W ramach przeglądu powinna być wykonana ocena sprawności:

  • stanu połączeń,
  • osprzętu,
  • zabezpieczenia i środków ochrony przed porażeniem prądem,
  • oporność izolacji przewodów
  • uziemienie instalacji.

Wprawdzie ustawodawca wskazał 5-letni okres pomiędzy przeglądami, jednakże jeśli w tym czasie dokonywano modernizacji, naprawy, remontu czy rozbudowy instalacji elektrycznej to inwestycja taka powinna skończyć się sprawdzeniem odbiorczym. Dopiero wtedy użytkownik zyska pewność, że instalacja zapewnia bezpieczne użytkowanie.

Dlaczego przeglądy instalacji elektrycznej są takie ważne? Sprawdzenie stanu technicznego takiej instalacji pozwala zapobiegać ewentualnym pożarom lub ograniczyć niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Co wchodzi w skład przeglądu instalacji elektrycznej

W trakcie kontroli sprawdzane są wszystkie obszary wskazane w normie PN-HD 60364-6:2008 “Instalacje elektryczne niskiego napięcia”. Jednocześnie przegląd powinien być podzielony na 2 etapy. Pierwszy z nich dotyczy oględzin instalacji, a drugi związany jest z przeprowadzeniem pomiarów instalacji elektrycznej. Pomiary realizuje się przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury pomiarowej.

Zakres prowadzonej kontroli uzależniony jest od przeznaczenia i wyposażenia obiektu. Oględziny instalacji polegają na sprawdzeniu zewnętrznych przewodów elektrycznych, izolatorów i sposobu ich zamontowania. Sprawdzane są także dławniki w miejscu, w którym wprowadzone są przewody do skrzynek przyłączeniowych oraz do wszystkich urządzeń pobierających energię elektryczną. Sprawdza się również osłony przez mechanicznym uszkodzeniem przewodów. Kontrolowany jest także stan ochrony przed porażeniem oraz sprawność działania urządzeń zabezpieczających, automatyki i sterowania w przypadku awarii lub zagrożenia. W poszczególnych mieszkaniach/ lokalach sprawdza się przewody elektryczne w zakresie rezystancji izolacji kabli zasilających poszczególne obwody. Ponadto, jeśli w mieszkaniu funkcjonuje stara, aluminiowa instalacja, kontrolowane są również porcelanowe osłony na korkach, które pełnią funkcję przeciwporażeniową. Zawsze powinny być sprawdzone parametry pętli zerowej związane z uziemieniem gniazdek wtykowych oraz prawidłowość działania wyłączników różnicowoprądowych.

Kto może dokonać przeglądu instalacji elektrycznej

Przegląd instalacji może być przeprowadzony wyłącznie przez osobę posiadającą kwalifikacje i stosowne uprawnienia (typu D) związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych. Każda kontrola powinna zakończyć się przekazaniem zarządcy wyników z przeprowadzonych działań oraz ewentualnych zaleceń zmierzających do eliminacji niebezpiecznych zjawisk.