Kontrola przewodów kominowych we wspólnocie ? aspekty prawne

Prawidłowe działanie wentylacji opartej na grawitacji i systemie kominów wentylacyjnych gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników obiektów, w których wykorzystuje się paleniska na paliwa stałe, płynne i gazowe. Utrzymanie właściwego stanu kominów i odpowiedniej sprawności działania systemu wentylacji należy do obowiązków zarządców lub właścicieli budynków.

Wszelkiego rodzaju obowiązkowe, regularne kontrole i audyty często są odbierane przez użytkowników w kategorii koniecznej formalności. Jeżeli jednak chodzi o coś tak ważnego, jak drożność i bezpieczeństwo przewodów kominowych i wentylacyjnych, należy mieć na uwadze, że w grę wchodzi bezpieczeństwo, a nawet życie użytkowników obiektu. Niekontrolowane, zaniedbane przewody kominowe i wentylacyjne mogą stanowić ogromne zagrożenie. Wybuchy, pożary, zatrucia gazem, zaczadzenia, porażenia prądem elektrycznym lub katastrofy budowlane to tylko niektóre z konsekwencji, które mogą być następstwem nieodpowiedzialnego zarządzania tą dziedziną, czyli właśnie lekceważenia i unikania obowiązkowych, okresowych kontroli.

Jak często należy wykonywać kontrole przewodów kominowych?

Sezon grzewczy już za pasem, ale warto już wcześniej zaopatrzyć się w wiedzę na temat obowiązkowych kontroli przewodów kominowych. Według Krajowej Izby Kominiarzy zaleca się, by takie kontrole wykonywane były co najmniej raz do roku. Zalecenia te dotyczą systemów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych.

Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zadbać o wykonanie kontroli, natomiast mieszkańcy mają obowiązek wpuścić kominiarza do swojego domu, by ten mógł wykonać swoje zadanie. Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa wyznacza wówczas konkretną firmę kominiarską, która będzie przeprowadzać kontrolę ? jeśli jednak z jakichś względów lokatorzy nie chcą skorzystać z firmy wybranej odgórnie, mogą zaprosić wybranego przez siebie kominiarza. Najważniejsze jest to, by kontrola została wykonana, a wszelkie zagrożenia – wyeliminowane.

Co zrobić, jeśli kontrola przewodu kominowego wykaże nieprawidłowości?

Zdarza się, że wykonana kontrola nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. W niektórych przypadkach jednak stwierdza się niebezpieczne zanieczyszczenia, nieszczelności lub inne uszkodzenia przewodów kominowych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi przebywających w obiekcie. W tym wypadku na zarządcy lub właścicielu budynku ciąży obowiązek niezwłocznego usunięcia zagrożenia tak, aby użytkowanie przewodu kominowego pozostało bezpieczne.

Regularne kontrole przewodów kominowych warto zlecić osobie do tego wykwalifikowanej ? powinna posiadać ona stosowne uprawnienia, czyli tytuł mistrza kominiarskiego (determinuje to art. 62 ust. 1 pkt 1c, art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane ? Dz.U. z 2018 roku, pozycja 1186). Poza tym jednak, dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz budynku, należy wiedzieć co robić i w jakim czasie po uzyskaniu negatywnego wyniku kontroli. W przypadku, gdy organ kontrolujący stwierdzi braki lub jakiekolwiek uszkodzenia w przewodach kominowych w naszej nieruchomości art. 70 ust. 1 powyższej ustawy zobowiązuje nas do usunięcia ich w następującym trybie:

  •         jeżeli palenisko dotyczy zakładów zbiorowego żywienia lub usług gastronomicznych ? usuwanie zanieczyszczeń musi odbywać się minimum raz w miesiącu chyba, że miejscowe przepisy mówią inaczej;
  •         paleniska opalane paliwem stałym, których nie wymieniono w punkcie 1, muszą być czyszczone minimum raz na trzy miesiące;
  •         paleniska, które opalane są paliwem gazowym i płynnym i nie zaliczają się do punktu pierwszego muszą podlegać czyszczeniu co najmniej raz na pół roku (6 miesięcy);
  •         wszelkie zanieczyszczenia mogące stanowić zagrożenie dla szczelności i bezpieczeństwa przewodów wentylacyjnych muszą być usuwane minimum raz w roku ? chyba, że warunki użytkowe determinują robienie tego częściej.

Pracownicy branży kominiarskiej oraz inne osoby mające do czynienia z kontrolą przewodów kominowych wiedzą najlepiej, że ?lepiej zapobiegać niż leczyć?. Zadaniem zarządcy lub właściciela jest systematyczne sprawdzanie kominów, ponieważ to od ich drożności i stanu zależy zdrowie i życie mieszkańców obiektu. Zaniechanie tego obowiązku w przypadku podmiotów zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi wiąże się z zagrożeniem mandatem.