Obowiązkowa kontrola instalacji gazowej przeprowadzana w regularnych odstępach czasowych daje pewność, że działa ona prawidłowo i nie jest zagrożeniem dla mieszkańców budynku. Kontrole instalacji gazowej przeprowadza się nie tylko u właścicieli mieszkań i domków jednorodzinnych, ale również w dużych zakładach produkcyjnych czy centrach handlowych. Osoby wykonujące takie prace powinny posiadać wszystkie wymagane uprawnienia.
Kiedy powinna odbywać się kontrola instalacji gazowej w mieszkaniach?
Cykliczna kontrola instalacji gazowej potwierdza, że w danym budynku jest ona szczelna. Dużym zagrożeniem dla mieszkańców osiedli i budynków wielokondygnacyjnych mogą być wybuchy gazu spowodowane różnymi czynnikami. Niektórzy właściciele mieszkań samowolnie przeprowadzają remonty generalne pomieszczeń kuchennych, wymieniając piecyki kuchenne, popularne junkersy czy też dokonując zmian w położeniu rur gazowych. Może to spowodować nieszczelność instalacji gazowej. Osoba przeprowadzająca regularne kontrole instalacji gazowej powinna wykonać te działania przed okresem grzewczym tj. jesienno-zimowym. Wówczas szczelność tej instalacji jest najważniejsza. Konieczność kontroli jest uwarunkowana prawem budowlanym, które zastrzega, aby raz do roku sprawdzać stan instalacji gazowej i przewodów kominowych. Ponadto, kontrole instalacji gazowej powinny odbywać się również w mieszkaniach, w których doszło wcześniej do niekontrolowanego uwalniania się gazu lub też wybuchu.
W jakim celu przeprowadza się regularne kontrolowanie instalacji gazowej?
Osobę, która odpowiada za regularne kontrolowanie instalacji gazowej jest właściciel lub zarządca danego obiektu. To on ponosi wszystkie koszty, związane z tymi działaniami, chyba że spółdzielnia ustala te procedury samodzielnie. Bez względu na to jak rozliczane są wydatki związane z zatrudnieniem specjalisty upoważnionego do przeprowadzania kontroli instalacji gazowych, tego typu zlecenie jest zaplanowane dużo wcześniej i przekazane do realizacji upoważnionym do tego firmom. Należy wziąć pod uwagę logistykę całego przedsięwzięcia, ponieważ kontrola instalacji gazowej w mieszkaniach, odbywająca się w dużej ilości nieruchomości, wymaga zaplanowania tych działań w czasie w taki sposób, aby były one wykonane możliwie jak najszybciej i jak najsprawniej.
Przebieg kontroli instalacji gazowej polega na dokładnej ocenie eksploatacji urządzeń zasilanych na gaz, sieci przesyłowej i instalacji znajdującej się w konkretnym mieszkaniu. Kontroli instalacji gazowej może towarzyszyć także ocena stanu przewodów kominowych, wykonywana przez mistrza w rzemiośle kominiarskim. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ prawidłowa wentylacja ma wpływ na jakość egzystencji osób przebywających w mieszkaniach, w których znajdują się urządzenia zasilane na gaz.
Jakie znaczenie ma protokół kontroli instalacji gazowej?
Dokonanie kontroli instalacji gazowej kończy pisemny protokół, który potwierdza, że została ona przeprowadzona w konkretnej nieruchomości. W protokole tym znajduje się dokładna data kontroli i informacje o ewentualnych koniecznych naprawach. Osoba przeprowadzająca kontrolę instalacji gazowej może nadmienić w protokole, jakie problemy napotkała w konkretnym mieszkaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o samowolne remonty czy też inne działania, mogące doprowadzić do zagrożenia wybuchem lub też nieszczelnością instalacji gazowej. Prawidłowy protokół kontroli instalacji gazowej jest sporządzony w dwóch identycznie brzmiących egzemplarzach. Jeden z nich pozostaje u właściciela mieszkania, drugi z kolei trafia do zarządcy lub administracji danej nieruchomości. Dzięki temu osoba zarządzająca budynkami może wymusić na właścicielu mieszkania usunięcie usterek. Tego typu działania można powierzyć firmie, która współpracuje z konkretną spółdzielnią lub też zarządcą danego obiektu. Duże znaczenie ma fakt, że zalecenia wydane w protokole kontroli instalacji gazowej podlegają weryfikacji. Po przeprowadzeniu kontroli instalacji gazowej właściciel mieszkania ma wyznaczony czas na usunięcie ewentualnych usterek. W przypadku zaniechania tego obowiązku, może on ponieść odpowiedzialność karną. Tego typu działanie traktowane jest jako wykroczenie i wiąże się z karą grzywny.
Systematyczna kontrola instalacji gazowej jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy urządzeń zasilanych gazem. Ocena szczelności instalacji gazowej ma bowiem bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich właścicieli i użytkowników mieszkań, należących do budynku.