Rok 2020 przyniósł wiele zmian w obowiązkach dotyczących segregowania odpadów. Od lutego w Warszawie wzrastają ceny. Jak przygotować się do zmian i ile więcej możemy zapłacić?
Nie tylko trzeba, ale przede wszystkim warto segregować śmieci. Pozwala to na optymalne ich wykorzystanie ponownie ? można dać im drugie życie i tym samym przyczynić się do ratowania planety. Od niedawna za niesegregowanie odpadów można zapłacić dużą karę finansową. Jak prawidłowo segregować śmieci, by uniknąć sankcji finansowych? Ile wyniosą podwyżki?
Warszawa zapłaci więcej
Od lutego 2020 miasto Warszawa wprowadza w życie uchwałę regulującą zupełnie nowy system opłat za wywóz śmieci. Opłaty te będą pobierane na zasadzie ryczałtu. Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą stałą, miesięczną opłatę w kwocie 94 złotych, mieszkania w wielorodzinnej zabudowie natomiast ? 65 zł miesięcznie. Jeżeli śmieci będą nieposegregowane ? opłata będzie dwukrotnie wyższa, jednak w przypadku mieszkań wielorodzinnych wystarczy, by jedna osoba nie stosowała się do zasad segregacji odpadów, a podwyżkę odczują wszyscy.
Zmiany w sposobie segregacji odpadów
Do niedawna na większości podwórek można było zauważyć trzy pojemniki na śmieci. Dlatego, że każda gmina miała własne warunki uzgodnione i zakontraktowane z firmami wywożącymi śmieci, podział w każdej gminie wyglądał inaczej. W zależności od tego, czy firma wywożąca posiadała magazyny danego rodzaju odpadów, lub umowę ze spalarnią czy kompostownią ? mieszkańcy segregowali śmieci w odmienny sposób. Zmiany, które weszły w życie na początku 2020 roku mają na celu ujednolicenie procesu segregowania odpadów, a co za tym idzie ? optymalne ich wykorzystanie.
Co się zmieniło? Od stycznia 2020 śmieci należy sortować z podziałem na 5 różnych frakcji. Ta zasada segregacji obowiązuje w całym kraju i należy jej obowiązkowo przestrzegać:
- Worek/pojemnik żółty przeznaczony jest na butelki PET, opakowania po produktach spożywczych, opakowania po kosmetykach i środkach chemicznych, nakrętki plastikowe, torebki, worki foliowe i inne foliowe oraz plastikowe produkty, a także złom żelazny, folię aluminiową, metalowe kapsle i nakrętki oraz opakowania po mleku i sokach (posiadające plastikowo-foliowe elementy).
- Worek/pojemnik niebieski powinien być zapełniany wszelkiego rodzaju papierem ? torebkami papierowymi, papierem szkolnym/biurowym, opakowaniami z papieru, gazetami, czasopismami. itp.
NIE należy jednak wrzucać do niego papieru pokrytego folią, ani kartonów po napojach lub mleku, gdyż te opakowania składają się także z plastiku i folii.
- Worek/pojemnik zielony to kontener na szkło. Wrzucamy do niego szklane butelki i słoiki po produktach spożywczych, butelki po piwie i innych napojach wyskokowych, a także szklane opakowania po kosmetykach i chemii.
NIE należy do zielonego pojemnika wrzucać szkła żaroodpornego, ceramiki, zniczy (w których jest jeszcze wosk), opakowań po olejach/rozpuszczalnikach, żadnego rodzaju szyb, luster, witraży i odpadów uważanych za niebezpieczne.
- Worek/pojemnik brązowy jest przeznaczony do segregacji tak zwanych bioodpadów. Do tego kontenera wyrzucamy wszelkie resztki żywności, skórki z owoców i warzyw, żywność po terminie, stare pieczywo, zwiędłe kwiaty, fusy po kawie i herbacie, odpady zielone (liście, trawa, rozdrobnione gałęzie). Nie należy wrzucać tu np. skorupek po jajkach czy ziemi z doniczek.
- Worek/pojemnik szary służy do zbierania odpadów niesegregowanych. Jego istnienie nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z segregacji, jeżeli wszystkie śmieci wrzucimy do szarego kontenera. Tutaj kierujemy wszelkie odpady, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii, np.: zwykłe żarówki, brudny papier, skorupki jaj, tekstylia.
Nie wrzucamy tu: odpadów niebezpiecznych, mebli (i innych odpadów sporych rozmiarów), termometrów, zepsutej elektroniki, opakowań po łatwopalnych materiałach takich jak farby, oleje, rozpuszczalniki, a także zużytych opon.
Co grozi za niesegregowanie śmieci?
Osoba, która nie ma zamiaru zmienić swoich nawyków na bardziej przyjazne planecie, może zapłacić więcej, niż sąsiad, który śmieci segreguje. Ustawa, która weszła w życie w styczniu 2020 przewiduje wyższe opłaty za wywóz odpadów dla tych, którzy ich nie segregują. Ta metoda ma oczywiście na celu zmotywowanie Polaków do sortowania śmieci. W zależności od tego, jak zdecyduje samorząd gminny ? osoba niesegregująca śmieci zapłaci za ich wywóz od dwukrotności do czterokrotności standardowej opłaty.