Nowelizacja ustawy o własności lokali

W roku 2015 po wielu latach znowelizowano ustawę o własności lokali. Nowelizacja została opublikowana w Dz. Ustaw z 2015 roku pod pozycją nr 1892.

Zmiany przyniosły konkretne rozwiązania problemów dotyczących wspólnot Mieszkaniowych posiadających samodzielny lokal użytkowy w postaci garażu. Aktualnie powszechną praktyką developerów jest ustanawianie samodzielnego lokalu garażowego, w którym właściciel nabywa umową konkretny udział, określony ułamkiem jako stosunek nabytych stanowisk parkingowych do ogólnej liczby stanowisk w hali garażowej., W umowie  zapisane jest najczęściej konkretne stanowisko parkingowe do korzystania.

Paraliż podejmowania decyzji przez wspólnoty

Dotychczas lokale garażowe, posiadające niekiedy kilkuset nawet współwłaścicieli, głosowały nad uchwałami wspólnot poprzez jeden głos, a jego siła odpowiadała udziałowi w częściach wspólnych nieruchomości, jaki przypada na dany lokal garażowy. W praktyce uzyskanie tego głosu było niemożliwe.

Taki stan rzeczy, oraz dodatkowo znaczny udział jaki przypada na ogromne powierzchniowo lokale garażowe, powodował niekiedy paraliż w podejmowaniu decyzji przez wspólnoty.

Po nowelizacji problem głosowania właścicieli posiadających udział w hali garażowej został rozwiązany. Głos przypadający dotychczas niepodzielnie na cały lokal garażowy, został podzielony na wszystkich współwłaścicieli lokalu, proporcjonalnie do ich udziału w tym lokalu.

Zgodnie z brzmieniem art. 3a ustawy o własności lokali na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, iż udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiadać będzie iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.

Oznacza to, że udział hali garażowej zostanie podzielony na poszczególnych współwłaścicieli. Każdy z nich będzie dysponował udziałem lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz dodatkowo udziałem przypadającym na właściciela z lokalu hali garażowej obliczonej wg zasady:

Udział hali garażowej w nieruchomości wspólnej podzielony przez ilość miejsc parkingowych i pomnożony przez ilość stanowisk należących do właściciela

Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji w której głosowanie odbywa się wg zasady, iż na jednego właściciela przypada jeden głos. W takim przypadku, zgodnie z treścią art. 23 ust. 2b, konieczne jest powołanie pełnomocnika. Pełnomocnik wybrany zostaje większością głosów liczoną wedle wielkości udziałów w nieruchomości garażowej.