Nowelizacja ustawy o własności lokali z sierpnia 2015 roku wprowadziła zasadę wyrażoną w art. 3a ustawy, iż współwłaściciele lokali powinni głosować odrębnie dysponując udziałem lokalu proporcjonalnie do udziału w lokalu. Praktyka pokazuje, że sytuacja jest jasna dla większości sytuacji własnościowych poza małżeństwami.
W sytuacji gdy lokal we wspólnocie mieszkaniowej stanowi majątek wspólny małżonków, do wykonywania prawa głosu nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej, małżonek nie potrzebuje pełnomocnictwa drugiego małżonka. Dla ważności głosu wystarczy podpis złożony przez jednego z małżonków na uchwale, co oczywiście nie wyklucza sytuacji, w której obydwoje małżonkowie oddają swój głos.
W związku z powyższym każdy z małżonków może samodzielnie wykonywać prawo głosu, chyba że drugi małżonek sprzeciwi się dokonaniu takiej czynności i zawiadomi o tym fakcie zarząd przed jej dokonaniem czyli przed podjęciem uchwały.
Samodzielne prawo głosu
Powyższa zasada obowiązuje także w sytuacji gdy przed przystąpieniem do głosowania nad uchwałą przyjęto zasadę ?jeden właściciel=jeden głos?.
Inaczej będzie wyglądała jednakże sytuacja, gdy lokal we wspólnocie mieszkaniowej stanowi własność tylko jednego z małżonków, tzn. wchodzi w skład jego majątku osobistego. Wówczas małżonek nie będący właścicielem, który oddaje głos za małżonka będącego właścicielem tegoż lokalu potrzebuje pełnomocnictwa od współmałżonka- właściciela. Pełnomocnictwo dla swej ważność wymaga zwykłej formy pisemnej. W jego treści powinno być wskazane upoważnienie do udziału w określonym zebraniu oraz upoważnienie do podejmowania konkretnych uchwał znajdujących się w porządku obrad tegoż zebrania. Pełnomocnictwo należy złożyć przed przystąpieniem do zebrania bądź głosowania uchwał do zarządu wspólnoty mieszkaniowej.